Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 07 sierpnia 2013, 11:40:22
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Zobacz nowe zabytki z Małopolski na liście UNESCO

Zobacz nowe zabytki z Małopolski na liście UNESCO

Świetne wiadomości przyniosły obrady Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa trwające w stolicy Kambodży Phnom Penh. Małopolską listę wzbogacą: kopalnia soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce, a także cerkwie w Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych.

Kopalnia w Bochni i wielicki zamek żupny uzupełnią na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO wpis dotyczący kopalni soli w Wieliczce, która w rejestrze znajduje się już od 1978 roku. Wszystkie trzy obiekty od teraz znajdą się pod nazwą "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni". Wpis kopalni w Bochni oraz Zamku Żupnego zawdzięczamy przede wszystkim staraniom władz bocheńskiej kopalni oraz współpracy z dyrekcją kopalni soli w Wieliczce oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano też drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Na listę trafił zespół 16 drewnianych cerkwi: 8 z terenu Ukrainy oraz 8 z Polski. 4 z nich znajdują się w Małopolsce: cerkiew pw. św. Paraskewy w Kwiatoniu, pw. św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych, pw. św. Jakuba w Powroźniku i cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy w Owczarach.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: