Najnowsze tematy:
Telefon: (033) 876-63-04
www: http://www.kalwaria.eu/
E-mail: info@kalwaria.eu
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to jeden z najważniejszych obiektów sakralnych w Polsce, cel pielgrzymek i zabytek UNESCO. Bardzo malownicze sanktuarium składa się z bazyliki i klasztoru położonego są na południe od miasta, u szczytu Góry Żar. W okolicy znajdują się 42 kaplice i kościoły tzw. dróżek.
czytaj więcejTelefon: +48 12 282 00 65
www: www.karmelczerna.pl
Klasztor karmelitów Bosych w Czernej i sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej to jeden z większych ośrodków pielgrzymkowych w północnej Małopolsce. Klasztor położony jest w sąsiedztwie parku krajobrazowego Dolinek Krakowskich. Przy klasztorze znajduje się malownicza droga krzyżowa, a w bliskiej okolicy Dolina Eliaszówki.
czytaj więcejBazylika Grobu Bożego w Miechowie to trzynawowa trójprzęsłowa bazylika gotycka z XIV/XV w. z fragmentami romańskimi z XIII w., przebudowana w stylu późnobarokowym w drugiej połowie XVIII w. Znajduje się w niej kaplica Grobu Bożego będąca kopią Grobu Pańskiego z Jerozolimy. W 1996 r. uzyskała od Jana Pawła II tytuł Bazyliki mniejszej.
czytaj więcejTelefon: 12 600 450 334
www: www.ojcow-grodzisko.pl
Kaplica „Na Wodzie” pod wezwaniem św. Józefa Robotnika to nieduży, drewniany kościółek nad rzeką Prądnik, w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. Kaplica znajduję się w Ojcowie, przy głównej drodze łączącej Ojców z Pieskową Skała, ok 300 metrów od parkingu w Ojcowie.
czytaj więcejTelefon: 12-644-23-31
www: www.mogila.cystersi.pl/index.php
E-mail: kontakt@mogila.cystersi.pl
Cysterski zespół klasztorny we wschodniej części Krakowa w dzielnicy Nowa Huta na terenie dawnej wsi Mogiła. Jeden z najważniejszych obiektów sakralnych w Polsce, słynący m. in. z odpustów mogilskich cudownej kaplicy Krzyża Świętego. Początki opactwa sięgają roku 1222, kiedy to Cystersi zostali sprowadzeni do Mogiły.
czytaj więcejPołożone tuż obok klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej dróżki to połączenie piekna małopolskiej przyrody, miejsca kultu z bogatą historią. powstanie dróżek zawdzięczamy Mikołajowi Zebrzydowskiemu, który w roku 1600 kazał zbudować pierwszą kaplicę. Dziś dróżki liczą 42 obiekty i są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.
czytaj więcejTelefon: +48 182011905
www: http://www.misjonarze-zakopane.pl/
Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy w Zakopanem, choć jest obiektem obiektem dosyć młodym i trudno wpisać je w poczet zakopiańskich zabytków, z pewnością jest warte odwiedzenia, jako jednego z ważniejszych obiektów sakralnych Zakopanego oraz pięknej budowli, malowniczo połozonej, z nietuzinkowa architekturą.
Telefon: 18 35 30 720
Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu to dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka. Obiekt należy do najpiękniejszych i najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich w Polsce. Cerkiew została wybudowana w drugiej połowie XVII wieku, a później wielokrotnie odnawiana. Obecnie wykorzystywana jest jako kościół rzymskokatolicki.
czytaj więcejTelefon: +48184761825
www: Mochnaczka Niżna 46, 33-383 Tylicz
Cerkiew powstała w XVIII wieku. W 1846 roku wybudowano nowe prezbiterium, dotychczasowe włączając do powiększonej nawy i przykrywając oba człony wspólnym dachem. Po wysiedleniu Łemków w ramach akcji Wisła, od 1947 roku cerkiew użytkowana jako kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej.
czytaj więcejKirkut w Muszynie to bardzo mały i przepięknie położony cmentarz żydowski. Znajduje się on na stromym zboczu, na krawędzi lasu, we wschodniej części Muszyny.
Opactwo Sióstr Benedyktynek w Staniątkach to bardzo stary, cichy i uroczy klasztor, w którym na co dzień mieszka niespełna 20 sióstr. Opactwo ma bardzo długą historię siegającą XIII wieku, a przyklasztorny kościół to jeden z najstarszych kościołów gotyckich w Polsce.
Telefon: +48 (12) 688 54 52
E-mail: recepcja@bik.benedyktyni.pl
Klasztor benedyktynów w Tyńcu wraz z Kościołem św. Piotra i św. Pawła to jeden z ważniejszych punktów na historycznej, turystycznej i religijnej mapie Krakowa. Dzięki trasie rowerowej z centrum Krakowa Tyniec stał się też dla Krakowian głównym celem wypadów rowerowych za miasto.
czytaj więcejTelefon: 18 35 34 304
Cerkiew św. Paraskewy w Nowicy – grekokatolicka cerkiew w Nowicy z lat 1842 - 1843. Obecnie cerkiew pełni funkcję kościoła filialnego rzymskokatolickiej parafii z Uścia Gorlickiego. Odprawiane są w niej także nabożeństwa greckokatolickie.
czytaj więcejCerkiew św. Michała Archanioła w Przysłupie to greckokatolicka budowla polożona nieopodal schroniska na stokach Magury Małastowskie w beskidzie Niskim. Ten niezwykły obiekt z XVIII wieku jest niezwykłym świadectwem łemkowskiej spuścizny Beskidu Niskiego oraz pieknym elementem kulturowego krajobrazu tych ziem.
czytaj więcejTelefon: 14-626-88-85
www: http://www.tarnow_terlikowka.diecezja.tarnow.pl/
E-mail: tarnow_terlikowka@diecezja.tarnow.pl
Kościół pw. Św. Trójcy to drewniana budowla, która powstała w XVI wieku, wówczas we wsi Terlików. Dziś to już część Tarnowa. W ołtarzu kościoła znajduje się obraz Trójcy Świętej namalowany ok. roku 1600.
czytaj więcejTelefon: (0-14) 62-14-501
E-mail: tarnow_katedra@diecezja.tarnow.pl
Bazylika katedralna Narodzenia NMP w Tarnowie to najważniejszy obiekt sakralny w mieści pochodzący z XIV wieku. Kościół jest budowlą gotycką zwieńczoną dominującą nad miastem ponad 70 - metrową wieżą.
czytaj więcej