Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: piątek, 15 listopada 2013, 12:48:42
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki świeckie » Kopalnia soli w Bochni

Kopalnia soli w Bochni

Kopalnia soli w Bochni to najstarszy zakład przemysłowy w Europie, który pod wieloma względami przewyższa bardziej znaną konkurentkę z Wieliczki. W ostatnich latach bocheńska kopalnia poczyniła wiele by zachęcić do siebie turystów. Podziemna sala gimnastyczna, przeprawa łodziami, ogromna zjeżdzalnia, czy noclegi dla kuracjuszy to tylko niektóre atrakcje. 

Historia

Okolice Bochni od około 3500 lat p.n.e. są znane z wydobycia soli. na początku sól otrzymywano przez odparowywanie wody z solanki (sól warzona). Studnie solankowe stały się zalążkiem 2 szybów Gazaris i Sutoris, w których zaczęto wydobywać też sól metodami górniczymi. Szyb Sutoris jest eksploatowany do dzisiaj. 

Początki kopalni sięgają roku 1248, w którym odkryto pokłady soli kamiennej. Odkrycie to  wywołało duże zainteresowanie księcia Bolesława Wstydliwego, dzięki ktoremu powstały pierwsze szyby: Sutoris i Gazaris. W krótkim czasie Bochnia zyskała ogromne znaczenie gospodarcze dla Rzeczpospolitej.

Najlepszym okresem w historii kopalni były czasy króla Kazimierza Wielkiego. W 1368 roku wydał on dokument ("Statut żupny"), który ustanawiał zasady rządzące sprzedażą soli. W tym czasie eksportowano już sól do Rusi i na Węgry. W kopalni pracowało od 120 do 150 osób.

W XV i XVI wieku kopalnia zatrudniała już około 500 górników. Wówczas powstały też nowe szyby: Regis, Bochneris, Campi. W XVII wieku za przyczyną wojen i upadku gospodarczego kraju nastąpiło zahamowanie rozwoju przedsiębiorstwa. Od okresu rozbiorów do roku 1918 kopalnia pozostawała pod kontrolą austriacką. Po 1785 roku nastapił ponowny rozwój przedsiębiorstwa, gdy stanowisko naczelnika objął Dionizy Stanetti. Rozbudowa systemu wentylacji oraz nowy szyb (nazwany później „Stanetti”) zapewniły kopalni funkcjonowanie przez następne dziesięciolecia.

Dopiero w XX wieku przez wyczerpujące się pokłady soli i nierentowność wydobycia nastąpiło zaniechanie produkcji na skalę przemysłową.

W 1981 wpisano historyczne wyrobiska do rejestru zabytków. W 2000 roku rozporządzeniem prezydenta została uznana za pomnik historii.


W kaplicy, fot. Bartosz Twarowski


Zwiedzanie

Dziś kopalnia to obiekt turystyczny i leczniczy. Zwiedzanie podziemi obejmuje najciekawsze wyrobiska na poziomie IV August (176 metrów głębokości) i VI Sienkiewicz (223 m głębokości). Znajdują się tam wyjątkowe komory, kaplice z rzeźbami i malowidłami oraz historyczne narzędzia i urządzenia górnicze. Wielką atrakcją jest podziemna ekspozycja multimedialna

Zwiedzanie kończy się w Komorze Ważyn, największym podziemnym pomieszczeniu w Europie wykonanym przez człowieka. Znajdują się tam boisko sportowe, 140 m zjeżdżalnia, restauracja, sklepik z pamiątkami oraz mini plac zabaw. Opcjonalnie program można poszerzyć o przeprawę łodziami.


Sala sportowa, fot. Bartosz Twarowski


 Funkcje lecznicze

W kopalnia działa ośrodek zajmujący się leczeniem schorzeń układu oddechowego w oparciu o mikroklimat podziemnych komór solnych. Do ich leczenia wykorzystywana jest metoda subterraneoterapii. Choroby, które są objęte leczeniem w kopalni to:

- astma oskrzelowa

- nawracające choroby nosa, zatok, gardła i krtani 

- przewlekłe zapalenia oskrzeli i płuc

- schorzenia o podłożu alergicznym

- przewlekła obturacyjna choroba płuc

- rozstrzenia oskrzeli  

Ciekawostki

- Odkrycie to jest związane z legendą o św. Kindze. Według niej, gdy polski książę Bolesław poprosił o rękę węgierską królewnę Kingę, ta zwróciła się do swego ojca, aby w wianie nie dawano jej złota i kosztowności tylko sól, którą chciała dać swej przyszłej ojczyźnie. Król Węgier podarował jej najbogatszą kopalnię Siedmiogrodu w Marmarosz. Kinga biorąc ją w posiadanie, wrzuciła do szybu swój zaręczynowy pierścień, a w drodze do Polski zabrała ze sobą górników. W Polsce kazała im szukać soli. Znaleźli ją, a w pierwszej bryle dodatkowo pierścień Kingi.

- W kopalnie organizowane są też pobyty nocne. 

Zapraszamy do zobaczenia zdjęć z Bochni:

Zdjęcia Bartosz Twarowski>>>

Zdjęcia Łukasz Kurbiel >>>


Więcej informacji o Kopalni: www.kopalniasoli.pl
Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia, ul. Solna 2, 32-700 Bochnia

Telefon: +48 14 615 36 00

Godziny Otwarcia: Zjazdy: poniedziałek ? piątek o godz.: 9:30, 12:00, 15:30 sobota, niedziela w godz. 10:15 - 16:15 (co godzinę)

Ceny Biletów: Szczegóły: http://www.kopalniasoli.pl/obiekty/kopalnia-soli-bochnia/zwiedzanie/zwiedzanie-kopalni.html

www: http://www.kopalniasoli.pl/

E-mail: biuro@kopalniasoli.pl

 

 Zobacz jeszcze na: