Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 19 marca 2013, 14:58:09
Autor: admin
Home » Menu Główne » Do poczytania » Historyczne


Udostepnij na Facebooku

Historyczne

  • Historia miasta Wolbromia

    Historia miasta Wolbromia sięga roku 1311, kiedy to przyrodni bracia Wolframi i Hilary, krakowscy mieszczanie, zasadźcy wsi Dłużec, otrzymali z woli panującego wówczas króla Władysława Łokietka prawo karczunku lasu.

    czytaj więcej
  • System metrologiczny Rzeczpospolitej Krakowskiej

    Wolne Miasto Kraków istniało niewiele ponad 30 lat (1815-1846). Mimo to dorobiło się własnego systemu miar i wag.  Do 1836 r.  na terenie Rzeczpospolitej Krakowskiej posługiwano się systemem obowiązującym w Galicji. Następnie wprowadzono własny system. Jego podstawą był łokieć krakowski, mający ok. 59,6 cm. 

    czytaj więcej
  • Łokietek i wójt Albert

    Z lekcji historii pamiętamy, że Władysław Łokietek broniąc polskości pokonał i wygnał z Polski wójta Alberta – niemieckiego buntownika, który chciał zagarnąć Kraków i oderwać go od Polski. Ale jak to było naprawdę z Łokietkiem i wójtem Albertem?

    czytaj więcej
  • Candie - Latająca Forteca w Krakowie

    Większości pasjonatów lotnictwa i wojskowości aliancka ofensywa bombowa z 1944 kojarzy się z sylwetką amerykańskiego czterosilnikowego bombowca B 17 Latającej Fortecy. Takie maszyny bombardowały w sierpniu 1944 rafinerię w Trzebini. Niewielu jednak wie, że Latające Fortece lądowały w Polsce.

    czytaj więcej
  • Polscy magicy

    Każde dziecko w Polsce wie, że największym czarnoksiężnikiem był… mistrz Twardowski. Ten sam, który oszukał diabła i dziś mieszka na… Księżycu. Tyle legendy. Ale czy tylko imć Twardowski był biegły w sztukach magicznych i czarnoksięskich? A może oprócz niego byli też inni, światowej sławy polscy magowie?

    czytaj więcej
  • Krakowskie minarety

    Tekst autorstwa Pana Arkadiusza Piotrowskiego opisujący losy islamu w polsce oraz opisujący ciekawą historię krakowskich minaretów.

    czytaj więcej
  • Pacyfikacja przysiółka Podklas w Lgocie

    W nocy z 27/28 października 1944 roku, do zabudowań mieszkańców przysiółka Podlas w Lgocie przybył, prowadzony z kieleckiego przez żołnierzy z grupy Tadeusza Gregorczyka i miejscowych przewodników (Mieczysław Kowalczyk i Stefan Ciechoń z Zygodowic), oddział radzieckiego desantu (przedzierający się w rejon Babiej Góry), którym przewodził mjr Bruno Skuteli (z pochodzenia prawdopodobnie Jugosłowianin).

    czytaj więcej
  • Historia pewnej lodziarni

    Jest rok 1941. Moja babcia Wanda Urlata zapisuje się na zajęcia w Szkole Handlowej w okupowanym przez Niemców Krakowie. Niemieckie szkoły zawodowe były jedyną możliwością  dla młodzieży pragnącej kontynuować naukę , a nie mającej dostępu do tajnych kompletów. Warunkiem nauki jest odbycie praktyk w sklepie bądź warsztacie . Nauka w szkole trwa trzy dni w tygodniu, a praktyka kolejne trzy. Niedziela była dniem wolnym. Wanda Urlata podejmuje praktykę w zakładzie repasacji i cerowania ubrań na ul. Długiej w Krakowie.  

    czytaj więcej
  • Czy Smok Wawelski był człowiekiem?

    Wszyscy znamy tę legendę. Dzielny szewczyk wybawił Kraków od złego smoka terroryzującego całą okolicę, podrzucając mu do zjedzenia barana wypełnionego siarką i smołą. Smok to „świństwo” zjadł, wypił pół Wisły i pękł. Jakoś tak to szło…

    czytaj więcej
«1»
Udostepnij na Facebooku
 

 Zobacz jeszcze na: