Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu
ZabytkiZwiedzanie

Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu

Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu to dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka. Obiekt należy do najpiękniejszych i najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich w Polsce. Cerkiew została wybudowana w drugiej połowie XVII wieku, a później wielokrotnie odnawiana. Obecnie wykorzystywana jest jako kościół rzymskokatolicki. 

Historia

Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu powstała w drugiej połowie XVII wieku. Za datę budowy często podawany jest rok 1700. Wieża została dostawiona w 1743 roku. Datę tę odszukano na jednej z belek konstrukcji. Cerkiew była wielokrotnie odnawiana. Remonty korpusu przeprowadzono w latach 1811, 1904, 1967 oraz w latach 90. XX wieku. Po akcji „Wisła” w 1947 roku świątynia zaczęła być użytkowana jako kościół rzymskokatolicki podległy parafii w Uściu Gorlickim.

Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu

Architektura

Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu jest modelowym przykładem cerkwi łemkowskiej typu północno-zachodniego. Cerkiew wybudowano z drewna, jest budowlą zrębową, orientowaną i trójdzielną. Powstała na planie trzech kwadratów: prezbiterium, nawy i babińca. Każdy z członów budowli jest nakryty odrębnym dachem. Wieża o pochyłych ścianach ma konstrukcję słupową i obejmuje ściany babińca. Wokół wieży znajduje się zachata. Cała cerkiew obita jest gontem, a jedynie partia izbicy pokryta jest pionowym szalunkiem. Uwagę zwracają dekoracyjne obramienia okien prezbiterium. Wejście do wnętrza prowadzi przez portal babińca o kształcie spłaszczonego trójliścia. Świątynia otoczona jest ogrodzeniem z bali z dwiema drewnianymi bramkami ramowymi, zwieńczonymi gontowymi daszkami z cebulastymi baniami.

Cerkiew św. Paraskewy w KwiatoniuWewnętrzne ściany zdobi polichromia architektoniczna i figuralna z 1811 roku. Malowidła na ścianach imitują marmurowe kolumny igzymsy. Na uskokach kopuły nad nawą przedstawiono aniołki, zaś powyżej scenę Przemienienia Pańskiego. Na stropie babińca znajduje się malowidło Opieki Bogurodzicy. Zachodnią część nawy oraz ściany babińca obiega chór muzyczny z nietypową  balustradą, na której znajduje się klika chorągwi procesyjnych. Pozostałe chorągwie oraz XIX-wieczny, dwustronnie malowany krzyż procesyjny znajdują się w babińcu.

We wnętrzu Cerkwii św. Paraskewy w Kwiatoniu znajduje się wyposażenie pochodzące z XIX i początku XX wieku. Najstarsze jego elementy, utrzymane w tradycji późnobarokowej, pochodzą z XVIII stulecia. Prezbiterium od nawy oddziela ikonostas z 1904 roku. W prezbiterium znajduje się ołtarz główny z XIX wieku, zaś w nawie dwa ołtarze boczne z ikonami przedstawiającymi Matkę Bożą z Dzieciątkiem i Zdjęcie z Krzyża.

Podobne wpisy

Murzasichle

Łukasz Kurbiel

Hala Łabowska

Łukasz Kurbiel

Dolina za Bramką

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej