Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: piątek, 19 lipca 2013, 14:24:55
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Zabytki sakralne » Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu

Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu

Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu to dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka. Obiekt należy do najpiękniejszych i najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich w Polsce. Cerkiew została wybudowana w drugiej połowie XVII wieku, a później wielokrotnie odnawiana. Obecnie wykorzystywana jest jako kościół rzymskokatolicki. 

Historia

Cerkiew powstała w drugiej połowie XVII wieku. Za datę budowy często podawany jest rok 1700. Wieża została dostawiona w 1743 roku. Datę tę odszukano na jednej z belek konstrukcji. Cerkiew była wielokrotnie odnawiana. Remonty korpusu przeprowadzono w latach 1811, 1904, 1967 oraz w latach 90. XX wieku. Po akcji "Wisła" w 1947 roku świątynia zaczęła być użytkowana jako kościół rzymskokatolicki podległy parafii w Uściu Gorlickim.

Architektura

Świątynia jest modelowym przykładem cerkwii łemkowskiej typu północno-zachodniego. Cerkiew wybudowano z drewna, jest budowlą zrębową, orientowaną i trójdzielną. Powstała na planie trzech kwadratów: prezbiterium, nawy i babińca. Każdy z członów budowli jest nakryty odrębnym dachem. Wieża o pochyłych ścianach ma konstrukcję słupową i obejmuje ściany babińca. Wokół wieży znajduje się zachata. Cała cerkiew obita jest gontem, a jedynie partia izbicy pokryta jest pionowym szalunkiem. Uwagę zwracają dekoracyjne obramienia okien prezbiterium. Wejście do wnętrza prowadzi przez portal babińca o kształcie spłaszczonego trójliścia. Świątynia otoczona jest ogrodzeniem z bali z dwiema drewnianymi bramkami ramowymi, zwieńczonymi gontowymi daszkami z cebulastymi baniami. Wewnętrzne ściany zdobi polichromia architektoniczna i figuralna z 1811 roku. Malowidła na ścianach imitują marmurowe kolumny igzymsy. Na uskokach kopuły nad nawą przedstawiono aniołki, zaś powyżej scenę Przemienienia Pańskiego. Na stropie babińca znajduje się malowidło Opieki Bogurodzicy. Zachodnią część nawy oraz ściany babińca obiega chór muzyczny z nietypową  balustradą, na której znajduje się klika chorągwi procesyjnych. Pozostałe chorągwie oraz XIX-wieczny, dwustronnie malowany krzyż procesyjny znajdują się w babińcu.

We wnętrzu znajduje się wyposażenie pochodzące z XIX i początku XX wieku. Najstarsze jego elementy, utrzymane w tradycji późnobarokowej, pochodzą z XVIII stulecia. Prezbiterium od nawy oddziela ikonostas z 1904 roku. W prezbiterium znajduje się ołtarz główny z XIX wieku, zaś w nawie dwa ołtarze boczne z ikonami przedstawiającymi Matkę Bożą z Dzieciątkiem i Zdjęcie z Krzyża.

Msze

- Niedziela: 9:00

 

Źródła:

- Wikipedia

http://dnidziedzictwa.pl/cerkiew-pw-sw-paraskiewy/

http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/obiekty&ID=98

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Paraskewii w Kwiatoniu Uście Gorlickie 88, 38-315 Uście Gorlickie

Telefon: 18 35 30 720

Godziny Otwarcia: 1.04-30.09, o udostępnienie cerkwi można prosić w domu nr 47, tam znajdują się klucze.

 

 Zobacz jeszcze na: