Kopalnia w Bochni i wielicki zamek żupny uzupełnią na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO wpis dotyczący kopalni soli w Wieliczce, która w rejestrze znajduje się już od 1978 roku. Wszystkie trzy obiekty od teraz znajdą się pod nazwą "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni". Wpis kopalni w Bochni oraz Zamku Żupnego zawdzięczamy przede wszystkim staraniom władz bocheńskiej kopalni oraz współpracy z dyrekcją kopalni soli w Wieliczce oraz Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Cerkiew w Kwiatoniu, fot. Bartosz Twarowski
Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano też drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat. W 2012 roku Ukraina i Polska złożyły wniosek o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO zespołu 16 drewnianych cerkwi: 8 z terenu Ukrainy (cerkiew Zesłania Ducha Świętego w Potyliczu, św. Dymitra w Matkowie, Świętej Trójcy w Żółkwi, św. Jerzego w Drohobyczu, św. Ducha w Rohatyniu, Narodzenia Theotokos w Werbiążu Niżnym, Wniebowstąpienia Pańskiego w Jasinie, św. Michała Archanioła w Użoku) oraz 8 z Polski. 4 z nich znajdują się na Podkarpacie: cerkiew św. Paraskiewy w Radrużu, Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu, św. Michała Archanioła w Smolniku, św. Michała Archanioła w Turzańsku, a 4 w Małopolsce: cerkiew pw. św. Paraskewy w Kwiatoniu, pw. św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych, pw. św. Jakuba w Powroźniku i cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy w Owczarach.
Decyzja komitetu to świetna wiadomość dla Małopolski, która zyska kilka wspaniałych obiektów na liście i kolejny dowód, że nasz region dystansuje resztę Polski pod względem liczby obiektów docenionych przez UNESCO.