Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: sobota, 27 kwietnia 2013, 17:08:56
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Festiwale » OFF PLUS CAMERA

OFF PLUS CAMERA

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF PLUS CAMERA to jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski. Jest imprezą coroczną, mającą miejsce w Krakowie i organizowaną jako część miejskiego projektu Sześć Zmysłów.

OFF PLUS CAMERA jest jednym z najbardziej wyrazistych wydarzeń filmowych w Europie Środkowej, dzięki zdecydowanemu skupieniu się na kinie niezależnym i promocji młodych twórców. Najważniejszym elementem festiwalu jest konkurs główny ‘Wytyczanie drogi’, w którym startuje dwanaście pierwszych bądź drugich filmów walczących o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tysięcy dolarów. Reżyser zwycięskiego filmu zostaje wybrany przez międzynarodowe jury złożone z wybitnych filmowców i znawców kina.

Poza konkursową dwunastką, na program OFF PLUS CAMERA składają się najnowsze, entuzjastycznie przyjęte przez krytykę tytuły z międzynarodowego obiegu festiwalowego, z których większość prezentowana jest w Polsce premierowo. W programie OFF PLUS CAMERA znajdują się także cykle narodowe, sekcje tematyczne takie jak ‘From the Gut’ (skupiona na amerykańskim kinie niezależnym), a także retrospektywy wybitnych twórców i specjalna sekcja ‘Nadrabianie zaległości’, poświęcona filmom z ostatnich dziesięciu lat, które z różnych przyczyn nie trafiły do polskiej dystrybucji.

OFF PLUS CAMERA to święto oryginalnych i pełnych wyobraźni dzieł filmowych w najlepszym wydaniu. Festiwal został stworzony z myślą o inspirowaniu dyskusji i wymiany poglądów. Aby oddać sprawiedliwość niezależnemu charakterowi pokazywanych na festiwalu filmów, znakomita większość projekcji festiwalowych odbywa się w małych i średnich kinach Krakowa. Pomysł ten zrodził się z chęci uczczenia małych kin studyjnych i Dyskusyjnych Klubów Filmowych, które były ostoją kina artystycznego w latach komunistycznej opresji. Aż do lat dziewięćdziesiątych miejsca te służyły spotkaniom polskich kinomanów i intelektualistów, a obecnie można zaobserwować ich renesans. Festiwal oferuje też liczne wykłady, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne i wydarzenia muzyczne. 

Na OFF PLUS CAMERA przyjeżdża rokrocznie blisko 100 gości z zagranicy, w tym czołowe gwiazdy światowego kina jak: Tim Roth, Luc Besson, JaneCampion, David Thewlis, Peter Weir, RoseMcGowan, AmitabhBachchan, Roland Joffé, Josh Radnor, Roger Christian, Richard Jenkins, Michael Radford czy Mike Figgis.

Sekcje filmowe podczas OFF CAMERA PLUS 


Międzynarodowy Konkurs o Krakowską Nagrodę Filmową to główna sekcjafestiwalu OFF PLUS CAMERA. Festiwalowa publiczność jako pierwsza w Polsce zobaczy najnowsze filmy, o których obecnie gorąco dyskutuje się na świecie; filmy, którewywołały zachwyt widzów nanajwiększych imprezach filmowych, na czele z festiwalami Sundance, w Toronto i Rotterdamie. Na OFF PLUS CAMERA będą walczyć o nagrodę główną w wysokości 100 000 USD, przyznawaną przez międzynarodowe jury.

 


Sekcjama na celu promocjętego, co obecnie najlepszei najbardziej oryginalne w polskim kinie. Filmy zakwalifikowane do Konkursu będą przeglądem najciekawszych zjawisk i trendów, jakie pojawiły się w polskiej kinematografii na przestrzeni ostatniego roku. W konkursie udział weźmie 10 pełnometrażowych fabuł. Filmy będą walczyły o nagrodę „Polski Noble Filmowy” w wysokości 100 000 PLN, a zwycięzca zostanie wybrany przez międzynarodowe jury.

 


W ramach tej sekcji zostaną pokazane najnowsze filmy uznanych twórców, ale i młodych filmowców, które już zdążyły odnieśćspore sukcesy na światowych festiwalach. Docenione przez współpracujących z nami międzynarodowych selekcjonerów produkcje mają spory potencjał komercyjny, choć wciąż pozostają kinem niezależnym i autorskim. Widzowie tej części OFF PLUS CAMERA będą mieli okazję z jednej strony zobaczyć na dużym ekranie uznanych aktorów, a z drugiej - nowatorskie wizje reżyserskie. Jednocześnie otrzymają niepowtarzalną szansę konfrontacji wizerunku aktorskich gwiazd, utrwalonych przez hollywoodzkie produkcje, z ich bardziej niezależnym filmowym obliczem.

 


Pokazane w tej sekcji obrazy są wizytówką tego, co w najnowszym, niezależnym kinie amerykańskim najodważniejsze. Filmy należące do sekcji From the Gut zostały starannie wyselekcjonowaneprzez Trevora Grotha – dyrektora programowego festiwalu Sundance i Mike’a Plante’a, czyli ludzi, którzy o amerykańskim filmowym offie wiedzą wszystko. Ostre, drażniące, prowokują obyczajowo i społecznie, sprawiając, że niemożliwe jest przejście obok nich obojętnie. Chwytają widza za gardło, zmuszają go do zweryfikowania jego recepcji kina. W szerszej perspektywie przewartościowują kanony tematyczne i estetyczne współczesnego filmu.

 


W ramach sekcji “Nadrabianie Zaległości” zostaną zaprezentowane uznane na świecie filmy, które z różnych przyczyn nie trafiły do polskiej dystrybucji kinowej. Program tej części festiwalu ułożyliśmy, kierując się nie tylko wysokim poziomem artystycznym wybranych produkcji, ale przede wszystkim ich znaczeniem dla rozwoju światowej kinematografii. Wybrane obrazy dzięki świeżości spojrzenia, odwadze w zgłębianiu kontrowersyjnych tematów, wreszcie formalnemu nowatorstwu - zostały docenione przez międzynarodowe widownie najważniejszych światowych festiwali. Wiele z nich zdobyło szereg prestiżowych nagród i wyróżnień czele, a mimo to polska publiczność nigdy nie miała okazji zobaczyć ich w regularnej dystrybucji. Najwyższa więc pora, żeby „nadrobić zaległości”.

 


To sekcja poświęcona niemal nieznanemu w Polsce nurtowi kina amerykańskiego, poświęconego reprezentacji życia czarnoskórych Amerykanów. Program przygotowuje znawca tematu - amerykański krytyk Odie Henderson, który zaprezentuje filmy będące kamieniami milowymi w tzw. kinie czarnym, a których polska publiczność nie miała dotąd szansy oglądać na dużym ekranie. Sekcja ta skupi się zarówno na historii fenomenu, prezentując dzieła związane z nurtem blaxploitation lat 70., jak i na współczesnych głosach i wciąż nowych reinterpretacjach. Wzbogacony o wykłady i prezentacje Hendersona, cykl ten będzie przekrojową podróżą przez kino opisujące doświadczenia czarnoskórych Amerykanów na przestrzeni dekad.

 


To sekcja przygotowana przez światowej sławy specjalistę w dziedzinie kina kultowego, Shade’a Rupe’a, której celem jest zaprezentowanie kina z pogranicza mainstreamu i kultury niszowej. Kino kultowe w ujęciu autora to twórczość uprawiana przez filmowych pasjonatów, najczęściej nie dysponujących wielkimi środkami finansowymi, ale wykorzystujących swój nieprzeciętny talent i pasję tworzenia wyjątkowych i niezwykle oryginalnych obrazów. Bohaterowie tej sekcji to legendarne ikony kina kultowego, jak Alejandro Jodorowsky czy Andy Warhol, a także postacie mniej znane (np. Tom Schiller), z którymi twórczością polska publiczność zapozna się podczas tegorocznej OFF PLUS CAMERA.

 


Nie ulega wątpliwości, że krachfinansowy 2008 roku i stanowiące jego następstwo zawirowania globalnej ekonomii stanowią kluczowy kontekst bieżących wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych. Świadomość kryzysu, próby jego zrozumienia i możliwości uśmierzenia jego konsekwencji zaprzątają umysły ekonomistów, polityków – ale i artystów. Światowe kino odpowiedziało na sytuacje kryzysową szeregiem interesujących, niekonwencjonalnych dzieł, których wymowa daleko wykracza poza doraźną politykę (najlepszym przykładem tych ostatnich jest tzw. grecka nowa fala, z Yorgosem Lanthimosem na czele). Sekcja Oblicza kryzysu to wybrane filmy dokumentalne i fabularne na różne sposoby analizujące fenomen globalnego kryzysu i wskazujące możliwe drogi jego przezwyciężenia. Kino współczesne używa całego arsenału środków wyrazu,by postawić bardzo aktualne pytania o stan świata, który wszyscy zamieszkujemy – a także o możliwości jego aktywnej przemiany.

Nagrody:

Pod Prąd - Nagorda specjalna
Nagroda przyznawana wybitnym artystom za ich wkład w rozwój filmu i kultury niezależnej.
Krakowska Nagroda Filmowa
Dwanaście pierwszych bądź drugich filmów podpisanych przez reżyserów z całego świata walczy o Krakowską Nagrodę Filmową w konkursie głównym „Wytyczanie Drogi”. Nagroda w wysokości 100,000 dolarów jest jedną z najwyższych na świecie. Zwycięzca wybierany jest przez międzynarodowe jury złożone z wybitnych filmowców i ekspertów w dziedzinie kina.
Konkurs Polskich Filmów Fabularnych
Dziesięć nowych polskich filmów fabularnych walczy o Polskie Noble Filmowy w wysokości 100,000 złotych
Nagroda FIPRESCI
Jest dla nas zaszczytem, że Międzynarodowe Stowarzyszeni Krytyków Filmowych FIPRESCI zdecydowało się wziąć udział w naszym festiwalu, przyznając na nim swą coroczną nagrodę. Stowarzyszenie zrzesza krytyków filmowych z całego świata i promuje kino artystyczne i jego twórców. Nagroda FIPRSECI jest przyznawana na tak prestiżowych festiwalach jak Cannes, Berlin, Wenecja i Karlowe Wary.
Nagroda Publiczności
Co roku publiczność OFF PLUS CAMERA przyznaje swą własną nagrodę dla ulubionego filmu festiwalu. Producent zwycięskiego filmu wyjeżdża z Krakowa z czekiem na 10,000 dolarów. 

 

Program tegrocznej edycji OFF PLUS CAMERA>>>

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: