Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 02 czerwca 2014, 21:49:33
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Salon Książki Krakowskiej

Salon Książki Krakowskiej

Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski zaprasza we wtorek 3 czerwca o godz. 18.00 do Pałacu Krzysztofory na kolejne spotkanie z cyklu „Salon Książki Krakowskiej”. Tym razem zaprezentowany zostanie katalog Nowa Hutadla Wolnej i Niepodległej, towarzyszący czasowej wystawie pod tym samym tytułem w oddziale muzeum- Dzieje Nowej Huty.

4 czerwca minie 25 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości oraz od wyborów kontraktowych, do których doprowadziły porozumienia okrągłostołowe. Jest to idealny czas na podsumowanie wszystkich opozycyjnych i antykomunistycznych działań z lat 1949-1989 w Nowej Hucie. Ta najmłodsza dzielnica Krakowa zbudowana została w okresie stalinizmu jako antidotum na opozycyjne skłonności Krakowa. Jednak paradoksalnie to właśnie wzorcowe miasto socjalistyczne stanęło u boku Krakowa w walce o wolność.

Czas buntu zaczął się walką o krzyż, która w szerszym kontekście była walką o tożsamość i religię zapomniane przez lata ubiegłe. Kiedy Kraków w czasie czarnego marszu żegnał Stanisława Pyjasa- działacza opozycji demokratycznej, tego samego dnia ks. kard. Karol Wojtyła konsekrował kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski , pierwszą po wojnie nową świątynię w tej części miasta. Wydarzenie to nie tylko zakończyło społeczny eksperyment władz- próbę stworzenia „nowego człowieka” wzorowanego na „człowieku sowieckim”, ale zaprojektowało późniejszą nowohucką opozycję.

Nowa Huta długo dojrzewała do Solidarności, ale gdy to już nastąpiło, stała się stolicą Solidarności w Małopolsce, jednym z najważniejszych i najbardziej twórczych miejsc opozycji w Polsce.

Udział w spotkaniu wezmą Paweł Jagło, Jan L. Franczyk oraz Andrzej Malik.

Spotkanie poprowadzi redaktor i poeta Marcin Baran.

Wstęp wolny!

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: