Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 15 lipca 2014, 18:22:55
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Źródła i Inspiracje

Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Źródła i Inspiracje

Przez dwa wakacyjne tygodnie (14-25 lipca) Akademia Muzyczna w Krakowie będzie rozbrzmiewać muzyką perkusyjną w międzynarodowym wykonaniu.

Po raz kolejny, już dziesiąty, a zarazem drugi w lipcu, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje”. Festiwal poprzedzony będzie III edycją Kursów Perkusyjnych ASTAPER, prowadzonych wspólnie przez cztery europejskie uczelnie muzyczne: Musik Hohschule Freiburg, Conservatorio Superior J. Rodrigo z Valencji, Conservatorio C. Pollini z Padwy i Akademię Muzyczną z Krakowa. Jednym z elementów Festiwalu będzie koncert przygotowany przez uczestników kursów, studentów tychże uczelni, pod okiem wybitnych pedagogów – perkusistów, profesorów: Bernharda Wulffa, Massimo Pastore i Jana Pilcha. Przez dwa lipcowe tygodnie Akademia Muzyczna w Krakowie będzie rozbrzmiewać muzyką perkusyjną w międzynarodowym wykonaniu. Z zaproszonych gości usłyszymy i zobaczymy – bo aspekt wizualny jest nieodłączną atrakcją muzyki perkusyjnej – wybitnych przedstawicieli różnych odmian muzyki perkusyjnej.

Pierwszy koncert w środę 16 lipca będzie prezentacją utworów przygotowanych przez zespoły
z poszczególnych uczelni, biorących udział w kursach i z pewnością dostarczy wielu ciekawych wrażeń. Kolejnym dniem koncertowym będzie sobota 19 lipca, kiedy to wystąpią dwa duety: Drumbassadors z Holandii i Duet Maseli/Głyk z Polski. Drumbassadors to zespół od lat uznawany za jeden z oryginalniejszych i znakomicie odbieranych przez publiczność wykonawców, których koncerty na całym świecie cieszą się wielkim powodzeniem. Ci, którzy śledzą losy Festiwalu od początku zapewne pamiętają ich fantastyczny występ na koncercie pt. Drumtown w klubie Studio sześć lat temu. Ich sposób traktowania zestawów bębnów, na których grają i to, ile muzyki potrafią z nich wydobyć są naprawdę imponujące. Ponieważ po występie zespołu na zeszłorocznej edycji festiwalu napłynęło wiele pytań i próśb o kolejne zaproszenie, stąd ich obecność również w tej edycji Festiwalu. Drugi duet to bardzo dobrze znani polskiej publiczności koncertów jazzowych, znakomici wibrafoniści. Na co dzień występując w różnych formacjach jazzowych, okazjonalnie spotykają się, aby tworzyć dość nietypowy duet melodycznych instrumentów perkusyjnych, grając na marimbach, wibrafonie i KAT-cie, czyli elektronicznej odmianie tych instrumentów. Koncert ten poprzedzą dwudniowe warsztaty prowadzone przez Wima de Vries i Rene Creemensa czyli duet Drumbassadors  (18 i 19 lipca).

W piątek 25 lipca, na zakończenie festiwalowych wydarzeń, odbędzie się koncert finałowy kursów ASTAPER, na którym usłyszymy utwory przygotowane podczas trwania kursów. Będzie to bardzo zróżnicowany i urozmaicony program, prezentujący różnorodne oblicza muzyki perkusyjnej. Usłyszymy m.in. Siderals Marty Ptaszyńskiej na dwa kwintety perkusyjne i projekcję świetlną, Microphonie Karlheinza Stockhausena na sześciu perkusistów, tam tam i elektronikę, tradycyjną muzykę gamelanową, utwór Lalo Davilla na 16 głosów i wirtualnego perkusistę,
a także utwory z nurtu body percussion. Wykonawcami będą połączone zespoły perkusistów
z Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Polski
.

To będzie pierwsza część jubileuszowej edycji Festiwalu, a jego kontynuacja odbędzie się jesienią – w dniach od 17 do 20 listopada. Wtedy będziemy mogli uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez jednego z najwybitniejszych edukatorów jazzowych Chucka Israelsa z USA.  Podczas listopadowego koncertu usłyszymy i obejrzymy reaktywację projektu Inside Drumming, który swą premierę miał dokładnie 20 lat wcześniej i był jedną z pierwszych prób łączenia muzyki, plastyki, animacji i video projekcji. Czy przetrwał próbę czasu i jak będzie odbierany po latach? Mam nadzieję, że listopadowy koncert dostarczy odpowiedzi na te wątpliwości.

Jestem przekonany, że i tym razem Ci z Państwa, którzy zechcą wziąć udział w tym niewątpliwym „święcie muzyki perkusyjnej” nie pozostaną nieusatysfakcjonowani.

Wszystkie koncerty Festiwalu odbywać się będą w Sali Koncertowej przy ul. św. Tomasza 43. Na koncerty 19, 25 lipca oraz 20 listopada bilety w cenie 20 (N) oraz 10 (U) do nabycia na godzinę przed koncertami, uczniowie i studenci wstęp wolny za okazaniem legitymacji.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: