Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 09 czerwca 2014, 20:11:40
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » W poszukiwaniu kwiatu paproci - Noc Świętojańska w Krzesławicach

W poszukiwaniu kwiatu paproci - Noc Świętojańska w Krzesławicach

Raz do roku jest taka noc. Noc, podczas której uroczyście wita się lato. Noc, w którą kiedyś palono ogniska i rzucano do wody plecione wianki, by dowiedzieć się co przyniesie przyszłość. Noc rytuałów, które zapewnić miały zdrowie i urodzajne plony.  Nazywamy ją Nocą Świętojańską, Nocą Kupały lub Sobótką. 

15 czerwca od godz. 16.00 do 22.00 Klub Krzesławice Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Rada i Zarząd Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie zapraszają do wspólnych obchodów Nocy Świętojańskiej w ramach festynu rodzinnego Dzień Krzesławic przy ul. M. Wańkowicza 17 w Krakowie. Partnerem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Krzesławic.

 Na wszystkich, którzy zechcą spędzić sobotnie popołudnie w duchu tradycyjnych obrzędów czeka kulturalna uczta dla ducha i ciała. W programie przewidziano wiele atrakcji: wróżby, konkursy, zabawy, śpiewy i tańce. Na spotkanie z tradycyjną pieśnią i tańcami zaprosi uczestników grupa z Piwnicy Śpiewu Tradycyjnego. Istniejąca od 2009 r. inicjatywa gromadzi śpiewaków amatorów, których celem jest popularyzacja tradycyjnej muzyki słowiańskiej oraz wzajemna nauka pieśni ludowych. W kręgu zainteresowań grupy znajdują się tradycyjne pieśni, tańce, obrzędy i zwyczaje naszych prababek i pradziadków z terenów Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Wszystkich żądnych przygód zapraszamy do rywalizacji w grach i konkursach o nagrodę główną – rower! Dla pań przygotowano konkurs na rusałkę sobótkowej nocy, dla rodzin grę terenową z nagrodami – poszukiwanie okrytego legendarnymi opowieściami kwiatu paproci. W programie również warsztaty tańców tradycyjnych, teatr ognia, zabawa taneczna i wiele innych atrakcji.

 Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Nikogo nie może zabraknąć! 

Wspólne obchody Nocy Kupały mają na celu zapoznanie młodszych i starszych z tradycyjnymi rytuałami i zwyczajami związanymi z powitaniem lata. Wiele z nich jest już dziś całkowicie zapomnianych i mało jest miejsc, gdzie te obyczaje są podtrzymywane. 

Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1421882904762163/

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: