Najnowsze tematy:
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie to jedna z nowszych i bardziej progresywnych instytucji kultury w Polsce. Nowoczesny budynek i orginalne zbiory oraz nieszablonowe inicjatywy sprawiają, że warto odwiedzić MOCAK, chociażby po to by oderwać się na chwilę od tradycyjnego Krakowa i jego zabytków.
Program MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie obejmuje prezentację międzynarodowej sztuki najnowszej, edukację oraz projekty badawcze i wydawnicze. Dwa najważniejsze cele, które stawia przed sobą MOCAK, to przedstawianie sztuki ostatnich 20 lat w kontekście powojennej awangardy i konceptualizmu oraz wyjaśnianie sensu tworzenia sztuki poprzez wskazywanie jej poznawczo-etycznych wartości i powiązań z codziennością.
Ściana MOCAK-u. Fot. Bartosz Twarowski
Gmach Muzeum został zaprojektowany przez włoskiego architekta Claudia Nardiego. Przestrzeń ekspozycyjna, podzielona na kilka sekcji, zajmuje blisko 4 tys. m2, natomiast powierzchnia całego budynku wynosi ok. 10 tys. m2.
Koncepcja architekta oparta jest na 3 założeniach: podkreśleniu charakterystycznej linii fabrycznego dachu szedowego, zastosowaniu wyłącznie linii prostych oraz doświetleniu przestrzeni ekspozycyjnych światłem naturalnym. Projekt MOCAK-u nawiązuje do współczesnego nurtu architektury neomodernistycznej.
Zobacz galerię zdjęć z MOCAK-U
Projekt utworzenia Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie rozpoczął się pod koniec 2004 roku, kiedy Gmina Miejska Kraków przejęła i wykupiła budynki i grunty na terenie dawnej Fabryki Schindlera, przeznaczając je na przyszłą siedzibę instytucji. Prace budowlane rozpoczęły się w połowie 2009 roku. Koszt inwestycji wyniósł około 70 mln złotych. Obiekt jest współfinansowany ze środków unijnych w kwocie 35 mln złotych. W maju 2011 roku odbyło się oficjalne otwarcie MOCAK-u.