Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 15 lipca 2014, 18:18:06
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Święto jazzowych skrzypiec w Krakowie

Święto jazzowych skrzypiec w Krakowie

63 artystów z 17 krajów świata, w tym młodzi muzycy z Australii, USA, Rosji, Ukrainy, Hiszpanii, Finlandii oraz Polski – 16 lipca rozpocznie się I Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta. Pierwsza edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta zorganizowana została w 35. rocznicę śmierci tego wybitnego artysty. Krakowskie Biuro Festiwalowe jest partnerem projektu.

Zbigniew Seifert był fenomenem na jazzowej scenie, geniuszem, a może wręcz wizjonerem skrzypiec. I choć przedwczesna śmierć przekreśliła błyskawicznie rozwijającą się światową karierę, jego muzyka odegrała ogromną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń artystów. Do dziś zresztą cieszy się uznaniem, wciąż jest magnesem i inspiracją, budzi wielkie emocje.  

Potwierdzają to giganci jazzu, którzy mieli okazję współpracować z Seifertem (m.in. Jack DeJohnette, John Scofield czy Nana Vasconcelos). Potwierdza również olbrzymie zainteresowanie młodych muzyków z całego niemal świata, z jakim spotkał się organizowany po raz pierwszy Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta. To także dowód, że na międzynarodowym rynku muzycznym ten właśnie konkurs jest wydarzeniem nadzwyczaj potrzebnym. Wydarzeniem bez precedensu; podkreślić bowiem trzeba, że nie istnieje w jazzowym świecie prestiżowy konkurs dedykowany skrzypcom.

Wydarzenie uświetnią swą obecnością muzyczni przyjaciele Seiferta sprzed lat, a Tomasz Stańko objął honorowe stanowisko Przewodniczącego Kapituły Konkursu. Dołączyli doń również sprzyjający idei konkursu artyści, dziennikarze i aktywiści jazzowi: Urszula Dudziak, Dave Liebman, Chris Hinze, Paweł Brodowski i Bert Noglik. Niegdysiejsi towarzysze Seiferta przyjęli również zaproszenie do jury konkursu. Jest wśród nich Glen Moore (znakomity kontrabasista i współtwórca legendarnej grupy Oregon), Janusz Stefański (perkusista i członek zespołów Seiferta) oraz Mark Feldman (zafascynowany postacią Seiferta jeden z najwybitniejszych współczesnych skrzypków jazzowych).

Więcej na: http://biurofestiwalowe.pl

 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: