Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 08 lipca 2013, 11:56:03
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Muzea i Galerie » Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach jest ulokowane w zabytkowej kamienicy nr 16 przy kęckim Rynku. Muzeum gromadzi przedmioty związane z historią, życiem codziennym mieszkańców Kęt i pogranicza śląsko-małopolskiego.

Zbiory liczą ponad 4 tys. eksponatów historycznych, artystycznych oraz etnograficznych. Trzon kolekcji tworzą zbiory Aleksandra Kłosińskiego, miłośnika historii miasta i społecznika, które w 1977 jego spadkobiercy podarowali miastu.

Muzeum mieści wystawy historyczną, artystyczną i etnograficzną, na których prezentowane są unikatowe pamiątki z ponad 730-letniej historii miasta Kęty i okolicy. Niezwykle cenne są kolekcje starych map oraz pamiątek cechowych: ksiąg (najstarsze z XVII w.), obesłań, skrzyń i pieczęci. W kęckim muzeum można również oglądać kolekcję archeologiczną z wykopalisk prowadzonych na pobliskim zamku Wołek, którego makietę można oglądać w placówce. Inne eksponaty opowiadają o św. Janie z Kęt, patronie miasta i studentów, o samorządzie miejskim, pobycie Józefa Piłsudzkiego i jego legionów w Kętach w roku 1915, oraz o okresie II wojny światowej w Kętach i okolicy. Kolejna część wystawy mieści wnętrze XIX-wiecznego saloniku mieszczańskiego. Ekspozycja artystyczna przedstawia wytwory sztuki sakralnej i świeckiej. Dużą cześć kolekcji stanowią zbiory etnograficzne, które tworzą przedmioty i urządzenia codziennego użytku z XIX i XX w. Na piętrze znajduje się sala wystaw czasowych, gdzie organizowane są wystawy tematyczne, dostępne dla zwiedzających czasowo. 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Adres: Rynek 16, 32-650 Kęty

Telefon: +48 33 845 31 07

Godziny Otwarcia: poniedziałek, sobota - nieczynne; wtorek - 10:00-15:00; środa - 10:00-15:00; czwartek - 12:00-17:00; piątek - 10:00-15:00; niedziela - 13:00-17:00;

Ceny Biletów: bilet normalny - 3,00 zł bilet ulgowy - 1,50 zł opłata za przewodnika - 7 zł w niedzielę - wstęp bezpłatny

www: http://www.muzeum.kety.pl http://muzeumkety.blogspot.com/

E-mail: muzeum@muzeum.kety.pl

 

 Zobacz jeszcze na: