Najnowsze tematy:
Ul. Krupówki ciągnie się na długości ok. 1100 m w Zakopanem. Jej nazwa pochodzi od leżącej górnej części biegu ulicy Polany Krupówki, należącej do rodziny Krupowskich.
Wąska początkowo ścieżka łączyła zakopiańskie Nawsie przy ul. Kościeliskiej z Kuźnicami, biegnąc w dolnej części wśród zabudowań, w środkowej przez łąki i bagna, w górnej wreszcie przez pierwotny las. W XIX w. rozwijała się kuźnicka huta zatrudniająca m in. góralskich robotników mieszkających w Nawsiu, wtedy też przy ul. Kościeliskiej powstał pierwszy kościół. Trakt łączący te ośrodki był coraz bardziej uczęszczany, a w 1970 r. nabrał charakteru ulicy, przy której powstały nowe domy. Góralskie osadnictwo przy Krupówkach sięgało owym czasie jedynie do miejsca nieco powyżej dzisiejszej poczty, gdzie stal dom Kuby Kołodzieja.
Od połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia Krupówki zaczęły odgrywać rolę jednej z głównych arterii Zakopanego a w XX w. stały się ważnym centrum handlowym i usługowym. Środkowy odcinek ulicy szybko nabrał charakteru miejskiego - o zwartej, murowanej budowie. Po pożarze w 1899 r., który strawił wiele domów, zaczęto stawiać murowane kamienice.
W 1973 r. niemal całe Krupówki zamknięto dla normalnego ruchu kołowego, przekształcając je w spacerowy deptak.
Obecnie Krupówki to obok Giewontu i Morskiego Oka jest jednym z najbardziej popularnych i charakterystycznych miejsc w Zakopanem i Tatrach.
Źródło:
Artykuł przesłany przez zaprzyjaźnioną stronę www.natatry.pl