Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 22 października 2014, 19:20:33
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co jeść? » Restauracje » Zamek w Przegorzałach – wyśmienita kuchnia z widokiem na Wisłę

Zamek w Przegorzałach – wyśmienita kuchnia z widokiem na Wisłę

Tuż koło Krakowa znajduje się jeden z malowniczo położonych zamków. Jednak nie niszczeje, tak jak wiele innych zamków w Polsce, ale zaprasza amatorów pięknych krajobrazów oraz pysznych dań. Zamek w Przegorzałach, bo to właśnie o nim mowa, jest jednym z tych punktów, o które warto zawadzić, wybierając się do dawnej stolicy Polski.

Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. To jego wielowiekowe zabytki i muzea są powodem, dla którego przyjeżdża tutaj co roku ponad 9 milionów turystów z całego świata. Jednak również okolice Krakowa są miejscem wycieczek – mowa tu nie tylko Zakopanem, Wieliczce czy też o Oświęcimiu, ale również o mniej popularnych zakątkach, jak na przykład wspomniany już zamek w Przegorzałach, który zaprasza szczególnie miłośników dobrego jedzenia.

Zamek rezydencyjny Schloss Wartenberg

Zamek w Przejrzałych został wybudowany w 1943 roku jako Schloss Wartenberg. Na wzgórzu już wtedy znajdowała się jedna znana budowla – Willa Baszta nazywana także Zameczkiem lub Odyńcem z końca lat dwudziestych XX wieku. Schloss Wartenberg jest z kolei jednym z nielicznych dzieł architektury III Rzeszy w Krakowie. Projekt wzorowany był na słynnych zamkach nadreńskich pochodzących z okresu romantyzmu, inicjatorem budowy był starosta dystryktu krakowskiego Otto von Wächter. Prace rozpoczęto w 1941 roku i początkowo zamek budowano z zamiarem przekształcenia go w sanatorium dla esesmanów. Planowano nawet wybudowanie kolejki krzesełkowej z podnóża wzgórza, jednak plany po zakończeniu wojny upadły.

Zamek w Przegorzałach dzisiaj

Po II wojnie światowej budynek użytkowany był przez Instytut Badawczy Leśnictwa, a następnie przez Instytut Polonijny UJ. Teraz znajdują się tutaj Instytutu Europeistyki i Centrum Badań Holocaustu, a na parterze mieści się restauracja z jedynym w swoim rodzaju tarasem widokowym na Wisłę oraz na południowo-zachodnią część Krakowa. Przy sprzyjających warunkach można dojrzeć z niego nawet Beskidy z Babią Górą oraz Tatry. Obecnie poniżej budowli zamku znajduje się również rezerwat przyrody Skałki Przegorzalskie.

Na wystawną kolację biznesową i rodzinny obiad

Restauracja i kawiarnia U ZIYADA, które obecnie działają w zamku w Przegorzałach, specjalizują się w daniach kuchni polskiej, europejskiej i kurdyjskiej. To tutaj można spędzić swój czas na rodzinnym obiedzie w uroczystą niedzielę, można również urządzać imprezy okolicznościowe – to wprost wymarzone miejsce na uroczystość weselną, ponieważ nie tylko zamek wyróżnia się nieprzeciętnym pięknem, ale również jego okolice to unikatowe widoki. Dodatkowo to też popularne i prestiżowe miejsce organizacji imprez biznesowych – konferencji, bankietów, obiadów i kolacji, także z obcokrajowcami, którym chciałoby przedstawić się najlepsze specjały naszej rodzimej kuchni.

Kraków sam w sobie jest perełką, ale odwiedzając go, warto zwrócić także uwagę na jego okolice, równie piękne i magiczne. Zamek w Przegorzałach jest tego najlepszym przykładem. Wszystkich zainteresowanych odwiedzeniem zamku w Przegorzałach i spędzeniem tu przyjemnego czasu zapraszamy do wejścia na stronę restauracji i kawiarni U ZIYADA: http://www.uziyada.krakow.pl/.

Atykuł nadesłany do redkacji

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

Tagi: co jeść
 Zobacz jeszcze na: