Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: sobota, 30 maja 2015, 13:47:20
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Wolne Miasto Kraków – w poszukiwaniu nowoczesności

Wolne Miasto Kraków – w poszukiwaniu nowoczesności

 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wystawę czasową „Wolne Miasto Kraków – w poszukiwaniu nowoczesności”


3 maja 2015 roku mija 200 lat od powołania do życia „Wolnego, Niepodległego i ściśle Neutralnego Miasta Krakowa i jego Okręgu” . Geneza jego utworzenia były wynikiem kompromisu monarchii rozbiorowych zainteresowanych objęciem Krakowa w posiadanie. Ogłoszona „wieczysta” neutralność Wolnego Miasta trwała 31 lat.

Rocznica utworzenia okręgu stanowi punkt wyjścia do realizacji przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Pałacu Krzysztofory wystawy czasowej pt. „Wolne Miasto Kraków – w poszukiwaniu nowoczesności”. Jej myśl przewodnią osnuto wokół pojawienia się znamion cywilizacji epoki nowoczesnej.Wystawa wpisuje się w kontekst przypominania istotnych dla Krakowa wydarzeń historycznych, które nie pozostały bez wpływu na obecny kształt miasta. Celem wystawy jest pokazanie jak na tle specyfiki politycznej okręgu po okresie długotrwałej stagnacji przełomu wieków XVIII i XIX pojawiły się znamiona wielokierunkowego postępu, tytułowej „nowoczesności”.

 
„Wolne Miasto Kraków – w poszukiwaniu nowoczesności” Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35 9.05.2015 - 2015 do 15.11.2015 Kurator wystawy: Dominik Lulewicz Kontakt: d.lulewicz@mhk.pl; 12/619 23

Wernisaż wystawy: 8 maja 2015, g. 17.00
Zapraszamy!
 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: