Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 10 lipca 2013, 12:49:02
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Poczuj Maroko w kęckim Muzeum

Poczuj Maroko w kęckim Muzeum

W rytm ferii barw, ulotnych wrażeń i orientalnych smaków, czyli o wystawie rysunków i akwarel Alicji Nikiel „Maroko” w kęckim Muzeum.

Żeby poczuć klimat Maroka nie koniecznie wyjeżdżać trzeba daleko. Sala wystaw czasowych Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach pełna jest orientalnych bodźców estetycznych, smakowych oraz dźwiękowych związanych z tym różnorodnym kulturowo krajem Afryki. Magię, różnorodność wrażeń i odmienność kulturową, podczas swej podróży po Maroku, starała się uchwycić Pani Alicja Nikiel, plastyczka, graficzka i ilustratorka. Kolekcja szkiców i akwarel, którą autorka prezentuje na wspomnianej wystawie w kęckim muzeum składa się z ponad 30 barwnych prac.

Jak mówi sama autorka  „Maroko uwiodło mnie od pierwszego wejrzenia. Olśniona światłem, intensywnością kolorów i zestawieniem barw, które w bladym świetle północnoeuropejskiego nieba wydawałoby się pozbawionymi sensu, z zadziwieniem stwierdziłam, że w Maroku kolor widoczny jest nie tylko dla oka – on nabiera materii, można go czuć, dotykać, wąchać, że posiada moc magiczną, symboliczną, że tam wszystko jest kolorem tak, jak wszystko wydaje się też być przesycone zapachem, wibrować dźwiękiem i światłem. […] Impuls by udokumentować własne doświadczenia w tym kuszącym są innością kraju jest ogromny, choćby po to tylko, by oglądając po powrocie zapiski i szkicowniki wiedzieć na pewno, że podróż nie była mirażem, by urealnić do dla siebie w jedyny sposób, w jaki się potrafi – rysując i malując, tak jakby tylko wtedy można było odkryć tajemnice jego piękna”.

Wystawę będzie można zwiedzać w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach za darmo do 11 sierpnia br. w godzinach otwarcia placówki.

Alicja Nikiel - plastyczka, ilustratorka, graficzka. Członkini Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Jej dotychczasowy dorobek twórczy obejmuje prace rysunkowe, malarstwo akwarelowe i olejne, ilustrację książkową, fotografię oraz projekty o charakterze komercyjnym. Od dwudziestu lat nieustającą inspiracją dla jej twórczości są podróże. W dorobku artystycznym kolekcje szkiców, rysunków i akwarel będących impresjami odwiedzanych miejsc, poznanych kultur i ludzi. Prace prezentowane w galeriach w Izraelu, Grecji, Holandii, Belgii, Anglii, Stanach Zjednoczonych, oraz na wystawach indywidulanych i grupowych w Polsce, wzbogacają również kolekcje prywatne w Europie, Ameryce Północnej. 

źródło: Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: