Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 13 czerwca 2013, 12:30:00
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Otwarcie wystaw Museo Nazionale Della Montagna z Turynu w Muzeum Tatrzańskim

Otwarcie wystaw Museo Nazionale Della Montagna z Turynu w Muzeum Tatrzańskim

Serdecznie zapraszamy w piątek 14 czerwca o godz. 18 do Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane, ul. Zamoyskiego 25, na otwarcie trzech wystaw muzeum turyńskiego. Wystawy będą pokazywane do października 2013.

Museo Nazionale della Montagna (Narodowe Muzeum Górskie) z Turynu we Włoszech przygotowało wystawy trzech swoich kolekcji:
- Ślicznotki na śniegu. Okładki czasopism 1880-1940.
- Kolorystyczne impresje. Góry w litografiach fotochromowych 1890-1910
- Piękności w pejzażu górskim. Akt artystyczny. Fotografie Georges-Louis Arlauda i Marcela Meysa.

Muzeum Tatrzańskie współpracuje z Muzeum turyńskim już od 2009 roku. W czerwcu 2009 roku  muzeum włoskie zaprezentowało w willi Koliba najstarsze fotografie górskie z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XIX wieku, autorstwa m.in. słynnych braci Auguste-Rosalie i Louis-August Bisson, którzy jako jedni z pierwszych fotografowali masyw Mont-Blanc. W terminie listopad 2009 – kwiecień 2010 Muzeum Tatrzańskiego pokazało w Turynie dużą wystawę „Tatry – czas odkrywców”. Museo della Montagna z kolei przygotowało na lato 2010 duży pokaz swoich zbiorów związanych z historią i kulturą górskiej części Piemontu, który oglądać można było w kilku filiach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Z tej okazji pokazaliśmy również filmy górskie ze zbiorów Museo della Montagna. Muzeum turyńskie posiada  zbiory górskie nie tylko alpejskie, ale z różnych części świata oraz niezwykle bogate archiwum filmowe i fotograficzne; jest też siedzibą International Alliance for Mountain Film, organizacji zrzeszającej największe festiwale filmów górskich na świecie .

W okresie listopad 2013 – marzec 2014 Muzeum Tatrzańskie planuje pokazać w Turynie wystawę plakatu tatrzańskiego. Jej otwarcie zbiega się z „Dniami polskimi w Turynie”, organizowanymi przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Otwarcie wystawy Muzeum Tatrzańskiego ma być wydarzeniem towarzyszącym „Dni polskich”. 

Patronat honorowy
 Janusz Majcher, Burmistrz Miasta Zakopane
 Sponsorzy
 TARPIK, Mała Szwajcaria, Samanta

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: