Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 27 marca 2013, 9:45:45
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Nawet 3,5 mld euro dla Małopolski do roku 2020

Nawet 3,5 mld euro dla Małopolski do roku 2020

Województwo Małopolskie ma szanse nawet na 3,5 mld euro dotacji z Uniii Europejskiej w nowej perspektywie budżetowej 2014 - 2020. Jeśli nic się nie zmieni Małopolska zyska najwięcej po Śląsku spośród wszystkich województw.

Z samego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 Województwo Małopolskie ma szanse otrzymać 2,39 mld euro dotacji. To o 445 mln euro więcej w poprzednim budżecie unijnym. Tak duży wzrost środków dla Małopolski wynika z nowego sposobu podziału środków. Zgodnie z nim okazało się, że Małopolska jest jednym z najgorzej rozwiniętych gospodarczo województw, spośród tych największych ludnościowo. 

Największa część środków na inwestycje przeznaczona zostanie na Kraków. Wśród proponowanych przez miasto inwestycji są: wielki miejski projekt rewitalizujący Nową Hutę: "Nowa Huta. Miasto Przyszłości", wyceniany na 2 mld zł (park technologiczny, nowa infrastruktura), linia tramwajowa do Mistrzejowic oraz tramwajowe połączenie Krowodrzy z Górką Narodową i nowe trasy rowerowe. Część środków ma zostać przekazana na walkę z krakowskim smogiem i likiwdację pieców węglowych, a część na budowę Centrum Muzyki. Na Bielanach ma powstać pierwszy w Małopolsce ośrodek kształcący lekarzy weterynarii. 

Istotną inwestycją o znaczeniu wojewódzkim ma być budowa szybkiej kolei aglomeracyjnej, która połączy Kraków z Wieliczką, Tarnnowem, Trzebinią, Sędziszowem i Skawiną.

W Dobczycach planuje się rewitalizację otoczenia zbiornika wodnego i budowę infrastruktury turystycznej. W Oświęcimiu ma powstać Park Pojednania Narodów w okolicy obozu Auschwitz. Zmodernizowane mają zostać obiekty uzdrowiskowe w Szczawnicy oraz Krynicy, gdzie ma powstać nowoczesna sala koncertowa. Tarnów ma szanse wzbogacić się o Chemiczne Centrum Technologii i Rozwoju, a Nowy Targ i Stary Sącz o lokalne lotniska. Na większych środka skorzystać mają też małopolskie drogi. Być może powstanie droga S7 Lubień - Rabka, droga ekspresowa Brzesko - Nowy Sącz i Beskidzka Droga Integracyjna z Głogoczowa do Bielska Białej.

Zanim Województwo Małopolskie doczeka się jednak nowych, ważnych inwestycji jego władze będą musiały obronić przydzielone pieniądze przed podirytowanymi politykami z sąsiednich województw, mniej szczodrze obdarowanych przez Ministerstwo rozwoju Regionalnego. Kolejnym wyzwaniem będzie też znalezienie wkładów własnych potrzebnych do realizacji projektów. O tym, że nie będzie to proste mogą świadczyć chociażby problemy finansowe Krakowa. Na koniec warto zwrócić uwagę, że nowy budżet unijny nie został jeszcze zatwierdzony przez Parlament Europejski, więc szybko przedstawione plany władz Małopolski są w dużej mierze dzieleniem skóry na niedźwiedziu. 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

Tagi: inwestycje KRK
 Zobacz jeszcze na: