Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: piątek, 24 października 2014, 18:26:47
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Małopolska: region mocno rozbiegany

Małopolska: region mocno rozbiegany

Małopolska jest w czołówce polskich województw pod względem liczby wydarzeń dla biegaczy. Jednak w kalendarz imprez biegowych bez trudu udaje się tu wpisać kolejne zawody. Już w niedzielę w rozbieganym Krakowie odbędzie się 1. PZU Cracovia Półmaraton Królewski. 

Dlaczego bieganie w Małopolsce jest tak popularne? Otóż jest tu naprawdę gdzie biegać i każdy znajdzie coś dla siebie. Dla miłośników biegów miejskich wymarzonym miastem jest Kraków – zabytki, kamieniczki, stale zmieniające się widoki, kręte uliczki, tu pod górę, tam na dół, do bramy, poza mury miejskie. Żadnej nudy, monotonii, znużenia widokami. A ile historii… i ten klimat. Rozgrzany letnim słońcem Kraków potrafi jednak być gorętszy, niż nowohuckie piece hutnicze. Drzewa na Plantach więdną, asfalt zmienia konsystencję. Biegać można tylko o brzasku albo poza miastem. 

Zwolennikom biegów na łonie natury  Małopolska ma jednak do zaoferowania równie wiele. Aż 53% powierzchni województwa objęte zostało ochroną przyrodniczą. Znajduje się w nim 6 parków narodowych, 11 parków krajobrazowych i 10 obszarów chronionego krajobrazu. Dodatkowo niejednorodna rzeźba terenu sprawia, że każdy znajdzie tu takie trasy, jakie lubi najbardziej. 

Dlaczego wiele innych regionów kraju, które mogą pochwalić się porównywalnymi albo i lepszymi warunkami, nie ma tak bogatego kalendarza wydarzeń biegowych? Otóż tutaj odpowiedzi trzeba trochę poszukać. Znaleźć ją można na stronach internetowych Małopolskiego Związku Lekkiej Atletyki. Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego stworzył on program promocji i rozwoju biegania wśród dzieci i młodzieży. 

W ramach programu „Małopolska Biega” dzieci i młodzież z całego województwa mogą wziąć udział w zajęciach biegowych całkowicie za darmo. Spotkania organizowane są w trzech subregionach. To chyba jedyny samorządowy program w Polsce, mający na celu popularyzację tej konkretnej dyscypliny sportu. 

Wszystko to sprawia, że mimo dużego nasycenia biegami, grafik bez kłopotów wytrzymuje pojawianie się kolejnych imprez, a podczas niedzielnego 1. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego nie zabraknie ani uczestników, ani kibiców. Szczególnie, że gwiazdą imprezy będzie polski wicemistrz Europy w maratonie – Yared Shegumo. 

Wszystkich, którzy chcą kibicować biegaczom, ale nie będą mogli przybyć na trasę półmaratonu, organizatorzy zapraszają do obejrzenia rywalizacji w Internecie. Do relacji użyte zostanie pięć kamer, a dostęp do obrazu w jakości HD będzie możliwy przez stronę www.pzucracoviapolmaraton.pl. Relacja będzie także wyświetlana na dwóch telebimach – na Rynku Głównym oraz przed Stadionem Miejskim im. Henryka Reymana.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: