Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 24 czerwca 2014, 20:05:44
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Wernisaż trzech wystaw w MOCAK

Wernisaż trzech wystaw w MOCAK

Retrospektywa krakowskiego performera, pisarza i malarza Krzysztofa Niemczyka, prezentacja prac współczesnych artystów nawiązujących do papieskich pamiątek i pomników oraz pokaz prac studentów Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie – 26 czerwca o godzinie 18 MOCAK zaprasza na wernisaż trzech nowych wystaw.Wystawa Krzysztof Niemczyk. Sytuacjonista, pisarz, malarz, przypomni postać legendarnego krakowskiego performera i autora niekonwencjonalnych działań artystycznych. Niemczyk, syn skrzypka Wacława Niemczyka, brat aktorki Moniki Niemczyk oraz bratanek aktora Leona Niemczyka, funkcjonował na marginesie życia artystycznego. Otwarcie mówił o swoim biseksualizmie, w akcjach sytuacjonistycznych często się obnażał. Za swój skandalizujący styl życia był kilkakrotnie aresztowany i umieszczany w szpitalu psychiatrycznym. Na wystawie zobaczymy fragmenty jego rękopisów, obrazy, fotografie portretowe, dokumentację akcji artystycznych oraz pamiątki pochodzące z archiwum rodzinnego. Prezentacji towarzyszyć będzie teatr multimedialny pod tytułem Ja, Krzysztof w reżyserii Natalii Korczakowskiej, z Moniką Niemczyk w roli głównej.

Prezentowana w Galerii Beta wystawa Papieże będzie analizą zjawiska fascynacji Janem Pawłem II, jego wizerunkiem i materialnymi śladami jego obecności. Podobizny papieża pojawiają się nieustannie w telewizji i w internecie, są obecne na przedmiotach codziennego użytku i obrazach – stają się częścią komercyjnej machiny. Koncepcję wystawy oddaje fotografia obrazująca spotkanie kultowego artysty pop-artu Andy’ego Warhola z duchowym przywódcą katolików Janem Pawłem II w 1980 roku. Warhol nie przybył do Rzymu ze względu na potrzebę religijnego uniesienia – dla niego papież był jedynie ikoną popkultury. Współcześni artyści badają zjawisko podnoszenia zwykłych przedmiotów do rangi relikwii oraz ogólnopolski pęd do posiadania papieskiego monumentu. Na wystawie zobaczymy różnorodne prace, między innymi obrazy urodzonego w Wadowicach Rafała Bujnowskiego, który jest autorem utrzymanego w duchu „zrób to sam” malarskiego przepisu na stworzenie portretu Jana Pawła II, czy cykl fotograficzny Petera Fussa Monuments poświęcony tworzonym masowo papieskim pomnikom.

Pokazywana w Galerii Re wystawa Moja obecność to prezentacja prac studentów Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie powstałych pod okiem prof. Jana Gryki. Wspólnym tematem wszystkich realizacji jest autoportret. Kameralne w swoim charakterze prace niektórym artystom służą do psychologicznej autorefleksji, dla innych są odpowiedzią na poszukiwanie własnego miejsca w przestrzeni społecznej. Stanowią także formę gry z własnym wizerunkiem. Ich istotą jest pokazanie, jak młodzi twórcy interpretują siebie oraz otaczający ich świat.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: