Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 27 marca 2013, 9:51:28
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Kolejne części Panoramy Siedmiogrodzkiej już w Tarnowie

Kolejne części Panoramy Siedmiogrodzkiej już w Tarnowie

Muzeum Okręgowe w Tarnowie nabyła kolejne obrazy składające się na nieistniejącą Panoramę Siedmiogrodzką. Dwa nowe obrazy pochodzą z Węgier i przedstawiają posłańca oraz polskich ułanów. Obrazy miały kosztować stronę polską ok. 100 tysięcy złotych, a przekazane zostały przy okazji spotkania prezydentów obu państw w zeszłym tygodniu.

Nowe obrazy to kolejno 16. i 17. obraz w posiadaniu tarnowskiego muzeum, które były kiedyś elementami Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki. Dzieło to zostało zamówione przez Węgrów z okazji obchodów 50-tej rocznicy Wiosny Ludów przedstawiało bitwę pod Sybinem. Malowidło powstawało w 1897 roku, we lwowskiej rotundzie, budynku, w którym wcześniej namalowano "Panoramę Racławicką". Obraz liczył 120 metrów w obwodzie i 15 metrów wysokości. Panoramę wystawiano we Lwowie, Budapeszcie, Krakowie i Warszawie. W 1908 roku obraz nagle zaginął. Kilka jego części odnaleziono dopiero po 70 latach. Podobno stało się tak dlatego, że Węgrzy nie zapłacili za obraz. Jan Styka miał pociąć więc obraz na 60 części i je sprzedać. Jak dotąd odnaleziono 31 części, 22 z nich znajdują się w zbiorach polskich muzeów (Tarnów, Warszawa, Krosno, Łęczyca). Muzeum Okręgowe w Tarnowie prowadzi akcję poszukiwania zaginionych fragmentów.

Dlaczego akurat Tarnów? Ponieważ na czele węgierskiej armii stał gen. Józef Bem - urodzony i spoczywający właśnie w Tarnowie.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: