Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 17 lutego 2014, 22:03:02
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Historia Polski według komiksu

Historia Polski według komiksu

Komiks jest niezaprzeczalnie częścią wielkiej wielokulturowej mozaiki w sztuce czasów, w których przyszło nam żyć. Coraz częściej wykorzystuje się go do opowiadania o przeszłości. Jak się to robi o tym opowie wystawa czasowa Wojciecha Łowickiego „Historia Polski według komiksu” zorganizowana w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Wernisaż wystawy, na który oczywiście jak zawsze wstęp jest wolny, odbędzie się we środę 19 lutego br. o godz. 17.00. Będzie to ogólnopolska premiera tej wystawy.

Wystawa ma nie tylko uczyć (fakty, daty), ale także w możliwie atrakcyjny sposób pokazać historię. Ma za zadanie nie nudzić - jak zwykłe podręczniki historii mają w zwyczaju czynić, a zaciekawiać do dalszej przygody z nauką. Dowiemy się tutaj o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do  państw europejskich. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii – o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wydarzenia, które chcemy przywołać za pomocą kadrów komiksu będą także prezentować i martyrologiczną część dziejów naszego kraju, gdyż sytuacje i działania oraz niejednokrotnie bohaterskie i patriotyczne czyny stały się zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj. Prezentowane będą prace m. in. Adriana Madeja, Andrzeja Janickiego, Bartosza Słomki, Dagmary Matuszak, Grzegorza Rosińskiego, J. Michalskiego i W. Nawrota, Jacka Fedorowicza, Jakuba Rebelka, Jerzego Wróblewskiego, Krzysztofa Wyrzykowskiego, M. Kobyleckiego, Marka Szyszko, Sławomira Jezierskiego, Witolda Parzydło. 

Ekspozycja skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Oglądanie ekspozycji można potraktować jak kolorową lekcję historii. Zapraszamy zatem również całe klasy i zorganizowane grupy. Nie zapominajmy także o - po prostu - miłośnikach komiksu, gdyż na wystawie przykłady najlepszych osiągnięć tej dziedziny sztuki od dzieł pierwszych do powstałych współcześnie (łącznie z przykładami oryginałów prac i dedykacji dla widzów od samych artystów).

Dla miłośników kęckiej historii zamiast folderu przygotowaliśmy krótki komiks o pobycie I Brygady Legionów Piłsudskiego w Kętach w 1915 r., Będzie od dostępny bezpłatnie dla wszystkich zwiedzających wystawę. Autorem scenariusza jest Wojciech Łowicki, a rysunków Daniel Baum, wielokrotnie nagradzany za komiks historyczny.

Wystawę czasową „Historia Polski według komiksu” będzie można oglądać bezpłatnie od 20 lutego do 16 marca 2014 r. w godzinach otwarcia muzeum.

Serdecznie zapraszamy !

 

Wojciech Łowicki

 Urodzony w 1972 roku. Absolwent Muzealnictwa na UMK w Toruniu. Znawca i popularyzator komiksu. W roku 1997 współorganizator pionierskiej wystawy dotyczącej historii komiksu polskiego ("Komiks polski 1957 - 1991"). Redaktor naczelny pisma satyryczno-komiksowego "Qriozum". Twórca działu Komiksu Polskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (największej tego typu inicjatywy w Europie Wschodniej). Autor cyklu wystaw "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" (m.in.: „Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka", "Propaganda w komiksie czasów PRL"). Członek Gildii Komiksu. Autor popularnych esejów pod wspólnym tytułem "Historie z dymkiem" (plus wersja francuska). Pisze o komiksie dla Sadurski.com i Gildia.pl. Posiadacz legitymacji Partii Dobrego Humoru. Współpracuje z wieloma muzeami i galeriami w kraju (m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Galeria Les Artes w Toruniu).

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!







 

 Zobacz jeszcze na: