Najnowsze tematy:
Czarci Kamień zwany też Dablim Kamieniem lub Składziszczańską Skałą to eksponowana 200 - metrowa wychodnia pod Wierchem nad Kamieniem, niedaleko od Hali Łabowskiej. To mało ukryte w lesie miejsce, będące pomnikim przyrody słynie ze wspaniałej panoramy. Czarcia Skała jest pomnikiem przyrody "Skały i jaskinie pod Wierchem nad Kamieniem" wraz z okolicznymi jaskiniami i skałami.
Czarci Kamień do skalna wychodnia z piaskowca magurskiego , z której rozciąga się jedna z najładniejszych panoram w Beskidzie Sądeckim. Widok z ogrodzonej skały obejmuje Kotlinę Nowosądecką z jednej strony i Beskid Niski z drugiej. Pierwsze wzniesienia Beskidu Niskiego zaczynają się za drogą Nawojowa – Łabowa, dalej znajdują się Góry Grybowskie i pagórki bliżej Gorlic. Piękny widok obejmuje przede wszystkim niekończące się pasma zalesionych gór.
Wierzchołek otacza kilka polan: od południa Rechmanówka, poniżej niej Hala Turbacz (nazywana też Czerteżem), Hala Krajnia, Hala Barnowska, i Hala Martynowa. Trzy ostatnie hale dostępne są dzięki znakowanym szlakom. Północno - zachodnie zbocza Czarciej Skały obejmuje rezerwat "Barnowiec", chroniący drzewostan jodłowo-bukowy.
Panorama z Czarciej Skały, fot. Bartosz Twarowski
Idąc na Czarci Kamień od południaprzechodzi się przez Wierch Nad Kamieniem. Ma 1084 m n.p.m. i to trzeci pod względem wielkości szczyt w Paśmie Jaworzyny Beskidu Sądeckiego. Szczyt nie ma większych atrakcji. Jest stosunkowo płaski i porosnięty lasem. Za to leśny gąszcz, którym idzie się na Czarcią Skałę kryje skałki i jaskinie.
Z wierzchołka w kierunku Czarciego Kamienia opada dość długi grzbiet. Początkowo obniża się on łagodnie, ale od wysokości ok. 1050 m n.p.m. opada stromo o ok. 200 metrów w dół. W górnej części jego stromego fragmentu znajduje się skupisko jaskiń. Na zboczach wierchu znajduje się ich aż 9. Jaskinie skupiają się na małej przestrzeni przy grzbiecie na północ od Wierchu, ok. 500 m od szlaku. Większość z nich ma parę metrów długości i nie więcej niż 3 m głębokości. Największa, Jaskinia Niedźwiedzia, ma korytarze o łącznej długości 611 m przy 28 m głębokości i nadaje się do penetracji tylko przez doświadczonych speleologów.
Pod wierzchołkiem położonych jest również sporo ostańców skalnych, z których najwyższa jest właśnie Czarcia Skała.
Czarci Kamień znajduje się na północnym grzbiecie Wierchu nad Kamieniem kilkanaście minut od szczytu. Prowadzi na niego oznakowana ściężka. Na sam szczyt wierchu można dojść czerwonym szlakiem z Hali Łabowskiej do Rytra.
Z Rytra zajmuje to 3.20 h ( 2.20 h w dół), a z Hali Łabowskiej nie więcej niż 20 minut.
Na Czarci Kamień można też wyjść od południa, drogą i sprowadzącą z Hali Łabowskiej do Łabowej. I stąd dojście na Czarci Kamień jest oznakowane.
Czas przejścia z Łabowej do Hali Łabowskiej to około 3h, ścieżka na Czarcią Skałę odbija ok. 20 minut przed Halą Łabowską.
- Nazwa Wierchu nad Kamieniem pochodzi od Czarciej Skały.
- W lesie, około 50 metrów na wschód od Wierchu nad Kamieniem znajduje się skała "Skamieniała Córa". Skała ma ok. 15 m wysokości i kształt ludzkiej postaci. Legenda mówi o dziewczynie śpieszącej się na bal: jej matka czuła się chora i prosiła o zmianę planów, panna uparła się przy swoim, a po powrocie z zabawy znalazła rodzicielkę martwą. Matka jednak zdążyła przed śmiercią płochą córkę przekląć, a karą była zamiana w kamień.
Zobacz również
Hala Łabowska | Piwniczna - Zdrój | Schronisko - Rytro |
Pełna panorama z Czarciego Kamienia, fot. Bartosz Twarowski
Źródła:
- http://poznajpolske.onet.pl/borough/details/lodz,21/ciekawe-miejsca,168/hala-labowska,1451.html
- Wikipedia