Najnowsze tematy:
Piwniczna - Zdrój to małe miasto uzdrowiskowe na południu Powiatu Nowosądeckiego na malowniczą rzeką Poprad, tuż przy granicy ze Słowacją. Liczyło około 6 tysięcy mieszkańców. Miasto słynnie ze stoków narciarskich, spływów Popradem i wielu szlaków turystycznych po górach Beskidu Sądeckiego.
Piwniczna - Zdrój leży nad rzeką Poprad na wysokościach od około 360 m.n.p.m. do około 1200 m.n.p.m. Najwyższe szczyty w obrębie miasta to Eliaszówka (1024 m.n.p.m.) i Niemcowa (963 m.n.pm.). Przez miasto biegnie linia kolejowa oraz droga krajowa 87 łącząca Nowy Sącza na Słowację.
Piwniczna została założona na mocy dekretu Kazimierza III Wielkiego w roku 1348, w ramach polityki zakładającej budowę osad wzdłuż granicy Rzeczypospolitej. Pierwotna nazwa osady to Piwniczna Szyja, która miała istnieć jeszcze przed powstaniem miasta. Nazwa odnosiła się do charakterystycznego zwężenia rzeki Poprad w okolicach Międzybrodzia. Sama nazwa Piwniczna pochodzi od „zaciemnionego boru na wjeździedo miasta od północy.
Położenie przy trakcie handlowym na Węgry, a dzięki temu liczne przywileje, spowodowały dynamiczny rozwój miasta. Już w XVIII wieku Piwniczna posiadała sieć wodociągową. Na przełomie XVIII i XIX wieku wybudowano m.in. szkołę, karczmę, pięć młynów, papiernię i szpital. W latach 1874–1876 wybudowano kolej Nowy Sącz – Muszyna. Przystanek kolejowy w Piwnicznej wybudowano dopiero w 1908 roku. Pożar miasta w 1876 roku spowodował spalenie drewnianego kościoła i czterdziestu domów. W kolejnych latach odkryto źródła wód mineralnych, a w 1884 roku pojawili się pierwsi kuracjusze.
Dolina Popradu, fot. Bartosz Twarowski
W Piwnicznej - Zdroju występują lecznicze wody mineralne, znane jako „kwaśne wody”. Są to wody wodorowęglanowo - magnezowo- wapniowo- żelaziste. Charakteryzują się one wysoką zawartością jonów magnezowych i wapniowych, neutralizujących sok żołądkowy. Powstający w wyniku reakcji chlorek wapnia działa przeciwzapalnie. Pomagają w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżycie żołądka i stanach zapalnych jelit, a także leczenie cukrzycy i stanów zapalnych trzustki.
W miejscowych ośrodkach leczniczo-wypoczynkowych stosuje się wannowe kąpiele mineralne, zabiegi borowinowe, natryski wodolecznicze, masaże, gimnastykę leczniczą, inhalację oraz kurację pitną wody.
Panorama Piwnicznej - Zdroju, fot. Bartosz Twarowski
Ośrodki narciarskie w Suchej Dolinie, Wierchomli Małej i Kokuszce należą do grona znanych destynacji narciarskich w Małopolsce. W stacjach działa kilkanaście wyciągów orczykowych i talerzykowych jak również wyciągi krzesełkowe. Działają też serwisy narciarskie, wypożyczalnie sprzętu oraz szkółki narciarskie. W Wierchomli i Kokuszce stosuje się sztuczne naśnieżanie i oświetlenie.
- Układ urbanistyczny z czworobocznym rynkiem i wychodzącymi z jego narożników ulicami.
- Ratusz, którego zalążek powstał w XIX wieku.
- Na środku rynku znajduje się zabytkowa studnia, która zaopatrywała mieszczan w wodę.
- Kościół parafialny pw. Narodzenia NMP, wybudowany w latach 1881-1986 z wieżą i dzwonem z 1523 roku.
- Kirkut
- stoki narciarskie
- spływ łodziami doliną Popradu,
- ponad 280 km tras i oznakowanych szlaków turystycznych dla pieszych, rowerzystów i jazdy konnej,
- pijalnia wód mineralnych oraz tzw. kopuła oraz ujęcie wody mineralnej
- muzeum regionalne
- inne: wypożyczalnia quadów, paintball, korty tenisowe, ciuchcia piwniczańska, wypożyczalnia kajaków, skatepark
- Największym przedsiębiorstwem w mieście jest „Piwniczanka”.
- Aż 53% powierzchni miasta zajmują lasy.
Źródła
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Piwniczna-Zdr%C3%B3j