Najnowsze tematy:
Spektakl przeznaczony dla dzieci powyżej 9 roku życia i dorosłych, którzy są ciekawi jak wyglądałby świat rządzony przez... dzieci.
Piccolo Coro dell’Europa
Spektakl jest próbą stworzenia socjologicznej fantazji o rzeczywistości, którą zamieszkują jedynie dzieci. Może jest to bezludna wyspa? Może jakieś tajemnicze bractwo? Może utopijne państwo? Miasteczko namiotowe lub koczowisko oburzonych?
Wybierz się w podróż do tego miejsca.
Projekt w reżyserii Igi Gańczarczyk inspirowany jest powieścią Król Maciuś Pierwszy Janusza Korczaka, w której główny bohater inicjuje działalność dziecięcego sejmu, żeby wprowadzić szereg ważnych reform, jak i prekursorskimi koncepcjami samego Korczaka, dotyczącymi edukacji i równouprawnienia dzieci. To również przewrotne nawiązanie do jednego epizodu z Podróży Guliwera, satyry Jonathana Swifta: Guliwer podczas pobytu w kraju Liliputów, obserwując lokalne debaty, dochodzi do wniosku, że politykę uprawia się według zupełnie absurdalnych zasad.
Praca nad spektaklem przebiega dwutorowo: oprócz prób teatralnych i ruchowych, dzieci uczestniczą w warsztatach integracyjnych, poświęconych partycypacji, tolerancji i równości. Scenariusz przedstawienia powstaje na bazie warsztatów, improwizacji i kontekstów literackich. Wspólnie przechodzimy kolejne etapy wtajemniczenia: od wyspy, państwa-miasta, przez współpracę, do tytułowego Piccolo Coro, w którym pobrzmiewa skojarzenie z popularnym w latach 80. i 90. w Polsce dziecięcym chórem Piccolo Coro dell’ Antoniano, który zasłynął własną wersją przeboju Michaela Jacksona „We are the world”, jednego z najbardziej znanych singli charytatywnych.
Piccolo Coro dell’Europa jest opowieścią o świecie widzianym z perspektywy dziecka, które potrafi go ocenić, a następnie wykreować na nowo we własnym imieniu. To poruszająca historia o współpracy i wytrwałości, zrealizowana w konwencji zabawy i z dużym poczuciem humoru. Opowieść osadzona w świecie dziecięcych fantazji i zaskakującej pomysłowości, które pozytywnie pobudzają i inspirują zarówno aktora, jak i widza.
Dorosłych zapraszamy do obserwacji procesu powstawania na scenie dziecięcego parlamentu („Małego Europejskiego Chóru”), który wypowie swoje racje, stając się jednocześnie krzywym zwierciadłem politycznych dyskusji.
Dla dzieci spektakl jest atrakcyjną formą wspólnej zabawy poprzez bezpośredni udział w świecie rówieśników-aktorów. Jest impulsem motywującym do rozpoczęcia własnej gry/zabawy światem dorosłych.