Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 05 grudnia 2012, 13:11:14
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Nowy dworzec PKP w Krakowie dopiero za rok?

Nowy dworzec PKP w Krakowie dopiero za rok?

Polskie Koleje Państwowe odstąpiły od umowy zawartej z Katowickim Przedsiębiorstwem Budownictwa Przemysłowego „BUDUS” S.A. – dotychczasowym wykonawcą nowego dworca Kraków Główny. Ruszają przygotowania do wyboru nowego wykonawcy prac budowlanych. Nowy harmonogram zakłada zakończenie prac w IV kwartale 2013 roku.

Konieczność zerwania umowy z dotychczasowym i wyboru nowego wykonawcy dworca w Krakowie wynika z problemów finansowych firmy BUDUS. We wrześniu firma złożyła do Sądu wniosek o ogłoszenie upadłości, a na początku listopada poinformowała o braku możliwości dalszego realizowania prac na budowie. W tej sytuacji inwestor, czyli PKP S.A., podjął skuteczne kroki prowadzące do odstąpienia od umowy, a także rozpoczął niezbędne procedury mające na celu jak najszybsze dokończenie prac.

Na placu budowy nowego dworca Kraków Główny zaczyna działać komisja inwentaryzacyjna. Oceni ona dotychczasowy stan prac i ich zaawansowanie, a także docelowo określi dokładny zakres robót niezbędny do ukończenia inwestycji. Następnie na podstawie wyników pracy komisji przygotowana zostanie dokumentacja, umożliwiająca wybór nowego wykonawcy. Firmie BUDUS dostarczono wypowiedzenie umowy.

Przetarg na wybór nowego wykonawcy planowany jest na wiosnę 2013 roku. Według obecnych, wstępnych planów, prace związane z budową nowego dworca zostaną zakończone w IV kwartale 2013 roku.

„Wypowiedzenie umowy dotychczasowemu wykonawcy krakowskiego dworca pozwala nam na rozpoczęcie nowego etapu tej inwestycji. Dokonamy dokładnego podsumowania jej dotychczasowej realizacji i ocenimy stan prac. Zależy nam na jak najszybszym oddaniu do użytku podróżnych jednego z najnowocześniejszych dworców w Polsce.” – mówi Szymon Konop, Dyrektor Departamentu Inwestycji PKP S.A.

Nowy dworzec Kraków Główny będzie usytuowany pod torami i peronami dzisiejszej stacji. Połączy kolej z miejskimi autobusami i tramwajami. Jego poszczególne elementy łączyć będą ruchome schody i platformy, windy oraz tradycyjne klatki schodowe. Będzie to jeden za najnowocześniejszych i najlepiej rozwiniętych węzłów komunikacyjnych w Polsce. Oprócz typowych punktów związanych z obsługą podróżnych, takich jak kasy biletowe czy poczekalnia, znajdą się tam także między innymi restauracje i sklepy.

 

źródło: komunikat prasowy PKP, dostępny na www.pkp.pl

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Zobacz również:

    Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.

 

 Zobacz jeszcze na: