Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 08 października 2012, 18:34:10
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Nowe wystawy w MOCAK-u

Nowe wystawy w MOCAK-u

18 października zostaną otwarte nowe wystawy w MOCAK. Będą to:

 

Jiří Kolář
Kolaż z łasiczką

 

Wystawa Jiríego Kolára to pierwsza w Polsce tak duża monograficzna prezentacja prac jednego z najwybitniejszych czeskich artystów. Tworzył między innymi surrealistyczne kolaże, często wykonywane nowatorskimi technikami. Jego prace plastyczne odzwierciedlają w swojej złożonej strukturze różnorodność zainteresowań artysty. Obok twórczości wizualnej Kolár zajmował się również literaturą, zarówno poezją, jak i prozą.


Wystawie towarzyszyć będzie wydane przez MOCAK pierwsze polskie tłumaczenie Naocznego świadka, powojennego dziennika Kolára.

 

Uwolnieni szaleńcy...
Europejskie festiwale Fluxusu 1962-1977


Wystawa z okazji 50. rocznicy powstania międzynarodowej sieci artystów Fluxus. W 1962 roku w Muzeum Wiesbaden grupa młodych artystów zorganizowała festiwal Fluxus – Internationale Festspiele neuester Musik łączący muzykę z performance’em. Na plakacie reklamującym wydarzenie pojawił się komentarz: „THE LUNATICS ARE ON THE LOOSE... / UWOLNIENI SZALEŃCY…”. Podczas jednego z performance’ów inicjatorzy ruchu ogolili sobie głowy, po czym wznosząc głośne okrzyki rozebrali fortepian na części. Publiczność nie kryła oburzenia, a świat po raz pierwszy usłyszał wówczas o Fluxusie.


Celem wystawy jest podsumowanie działań Fluxusu podczas europejskich festiwali organizowanych w latach 60. i 70. Na wystawie zostaną pokazane m.in.: fotografie, wywiady z artystami, wizualizacje, prezentacje dokumentujące lokalne wydarzenia artystyczne czy instalacje do własnoręcznego zrobienia (Do-it-yourself Fluxus installations).


Wystawa stanowi część projektu realizowanego w kilku europejskich muzeach i instytucjach kultury. Jego inauguracja odbyła się w lipcu 2012 roku w Akademie der Künste w Berlinie. Oprócz MOCAK-u wystawa odwiedzi m.in. Nikolaj Kunsthal w Kopenhadze, Centrum Sztuki Współczesnej (CAC) w Wilnie oraz Instytut Goethego w Paryżu.


Wybrani artyści: Eric Andersen, Philip Corner, Geoffrey Hendricks, Bengt af Klintberg, Milan Knízák, Alison Knowles, Jarosław Kozłowski, Vytautas Landsbergis, Larry Miller, Ann Noël, Ben Patterson, Willem de Ridder, Tamas St.Auby, Ben Vautier.

 

Anita Glesta
Guernica


Wystawa w ramach projektu Odciski pamięci

 

Zbombardowanie Guerniki podczas wojny domowej w 1937 roku przeszło do historii za sprawą obrazu Pabla Picassa. Anita Glesta, amerykańska artystka przywołuje te zdarzenia w swojej instalacji multimedialnej. Jej trzon tworzą przeprowadzone pięć lat temu wywiady z mieszkańcami Guerniki, którzy przeżyli bombardowanie miasta. Ich wspomnienia będzie można usłyszeć, siadając na jednej z ławek umieszczonych w podcieniach MOCAK-u, jak i obejrzeć na projekcji w Galerii Beta.


Wojciech Wilczyk
Przestrzenie postindustrialne


Na indywidualnej wystawie Wojciecha Wilczyka Przestrzenie postindustrialne zostanie zaprezentowanych kilkanaście fotografii pochodzących z cyklu Postindustrial. Prace powstały w latach 2003–2006 i przedstawiają obiekty poprzemysłowe, w większości znajdujące się na terenie Polski, między innymi w Jaworznie-Szczakowej, Katowicach-Szopienicach, Krakowie. W dużej mierze są to opuszczone lub niedziałające już zakłady produkcyjne, które ulegają powolnemu rozpadowi, często nie bez udziału mieszkańców pobliskich terenów.

 

Źródło: www.mocak.pl

 


Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Zobacz również:

    Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.

 

 Zobacz jeszcze na: