Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 28 października 2013, 12:19:07
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Kęty - Spotkanie przy armacie

Kęty - Spotkanie przy armacie

Serdecznie zapraszamy na kolejne „Spotkanie przy armacie”, które odbędzie się we środę 30 października br. o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Tym razem gościem spotkania będzie dr Jan Rodak, który przedstawi wykład pt. „Kęckie sacrum et profanum", czyli kto się boi prawdy o wielkim synu łaskiej ziemi? 

Przypomniana zostanie sylwetka całkowicie zapomnianego od wieków ks. Grzegorza Jana Zdziewojskiego z Łasku (1609- ok. 1685). Ten kapłan, kaznodzieja, poeta, bibliofil, mecenas i budowniczy świątyń w dawnym dekanacie oświęcimskim dopomina się w dalszym ciągu o pełną rehabilitację i upamiętnienie wśród lokalnej społeczności. Wykład wygłosi dr Jan Rodak, autor wielu publikacji dotyczących ks. Zdziewojskiego oraz jego spuścizny. W ostatniej pt. „Tolle lege. Ze studiów nad dawną książką” szczególne miejsce zajmuje opis Zdziewoianiki w zbiorach kęckiego muzeum, czyli fundacji ksiąg cechowych.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

 

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Rynek 16, 32-650 Kęty 

dr Jan Rodak - Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Literatury i Kultury Polskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Interesuje się przede wszystkim literaturą i kulturą staropolską epoki baroku oraz zagadnieniami związanymi z judaizmem. Autor licznych publikacji o tematyce regionalistycznej, w tym książek: „Grzegorz Jan Zdziewojski z Łasku. Człowiek – dzieło – recepcja. Studium biograficzne”, „Schola et ambona. Z dziejów kaznodziejstwa i duszpaster­stwa para­fial­nego w kościele pisarzowickim do roku 1680” oraz „Tolle lege. Ze studiów nad dawną książką.” Przygotowuje do druku tłumaczenie łacińskiego poematu Stanisława Osędowskiego „Philakai Zdziewoianae Domus (1639)” oraz kazania ks. Grzegorza Zdziewojskiego.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!







Zobacz również:

    Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.