Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 03 lipca 2013, 15:15:10
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kalendarium


Udostepnij na Facebooku

Kalendarium

Opowieści krakowskiego Rynku

Data:

Cze 04 04:30PM - Cze 04 08:00PM

Co wspólnego ma Kazimierz Wielki z Wieżą Ratuszową? Jak tańczyło się na balu u Królowej Bony? Co by było, gdyby wieże Kościoła Mariackiego przemówiły? Co pokazałby nam Mistrz Wyspiański w swojej nieistniejącej już pracowni? A poza tym: lokacja miasta w miniaturze, średniowieczne i renesansowe zabawy dworskie, „lilije” u stóp Wieszcza, najważniejsze wydarzenia i melodie z „Piwnicy pod Baranami”, spotkanie z krakowskim folklorem – to tylko części historii, obrazów i zagadek z dziejów Krakowa i krakowskiego Rynku, które przedstawią we wtorek (4 czerwca br.) krakowskie Młodzieżowe Domy Kultury,

„Opowieści krakowskiego Rynku” to impreza plenerowa zaplanowana w ramach obchodów Święta Miasta Krakowa, organizowana przez krakowskie Młodzieżowe Domy Kultury oraz Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego.

Rozpocznie ją barwny, artystyczny i rozśpiewany korowód, który o godz. 16:30 wyruszy spod Barbakanu - przez ulicę Floriańską - na Rynek Główny. Do godziny 20:00 w różnych punktach Rynku    i placu Mariackiego poszczególne MDK-i będą prezentować krótkie happeningi i spektakle dotyczące wydarzeń, które na przestrzeni wieków miały miejsce na obu tych placach. Wystąpią w nich dzieci i młodzież - uczestnicy zajęć w MDK-ach, pod artystyczną opieką swoich instruktorów. Prezentacjom towarzyszyć będą interaktywne zabawy, pokazy i warsztaty.

„Opowieści krakowskiego Rynku” to impreza, której celem jest przypomnienie barwnych, ciekawych, ale też mało znanych wydarzeń z dziejów krakowskiego Rynku – i zaprezentowanie ich tam, gdzie faktycznie miały (lub mogły mieć) miejsce. „Opowieści...” mają promować historię i kulturę miasta, ale także wpisać się w wyjątkową atmosferę krakowskiego Rynku – jako punktu spotkań, najruchliwszego, a zarazem najbogatszego historycznie miejsca w Krakowie, stanowiącego unikalną atrakcję turystyczną. 

 

Szczegółowy program:
 
Godz. 16:30 - Barbakan – ul. Floriańska – Rynek Główny – rozśpiewany korowód z uczestnikami prezentacji, prowadzony przez zastęp konny.
 
Godz. 17:00 - Rynek Główny (Sukiennice od strony ul. Szewskiej) - rozpoczęcie imprezy, przywitanie publiczności.
 
Godz. 17.15 - Rynek Główny przy Sukiennicach od strony wylotu ulicy św. Jana - „Spotkanie z folklorem, czyli krakowskie tańce, przyśpiewki i zabawy ludowe” - przedstawia: Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiak"
Tradycja folklorystyczna Małopolski, wspaniałe układy choreograficzne i interpretacje wokalne, barwne stroje i rzemiosło, ludowe tańce i pieśni charakterystyczne dla regionu krakowskiego. Widzowie zobaczą polkę, szewczyka i sztajerka (czyli taniec krakowskich kwiaciarek), usłyszą krakowskie pieśni ludowe - „Płynie Wisła” i „Hej, na krakowskim Rynku”, a na koniec poznają „Woźnicę” i „Krakowiaka z lajkonikiem”. Dodatkową atrakcją będą zaś zabawy ludowe i warsztaty folklorystyczne z zakresu plastyki i tańca - będzie można stworzyć strój krakowski, lajkonika, własne korale i czapkę krakowską oraz wziąć udział w krótkim kursie tańca ludowego.
 
Godz. 17:30 - narożnik Rynku Głównego u wylotu ulic Szczepańskiej i Sławkowskiej - „Kartonowe zabytki Krakowa” - przedstawia: MDK „Dom Harcerza” ul. Reymonta   
Bądź jak książę Bolesław Wstydliwy i dokonaj drugiej lokacji miasta, czyli budowa zabytków Krakowa… z kartonowych pudełek. Trochę wyobraźni, zmysłu obserwacji - i na krakowskim Rynku mogą stanąć: drugi Ratusz, drugie Sukiennice, kolejna kamienica, Kościół Mariacki – po prostu stary Kraków w miniaturze! Nieograniczona fantazja uczestniczącej w budowaniu publiczności może sprawić, że wiekowe budowle rozkwitną kolorami. A do tego muzyka, trochę tańca i wszystkie barwy stroju krakowskiego - budowniczym nowego starego Krakowa będzie towarzyszył ze swoimi folklorystycznymi obrazkami Teatr Tańca „Dzieci Krakowa”.
 
Godz. 17.45 - Rynek Główny przy Sukiennicach od strony ulicy Brackiej -  „Hołd Pruski” - przedstawia: MDK im. K. I. Gałczyńskiego
W kwietniu 1525 roku na Rynku w Krakowie ostatni Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Albrecht Hohenzollern składa przysięgę lenną królowi Zygmuntowi Staremu, 357 lat później Jan Matejko kończy obraz upamiętniający to wydarzenie. 488 lat po słynnym Hołdzie Pruskim Młodzieżowy Dom Kultury im. K. I. Gałczyńskiego zaprasza do wspólnej zabawy z renesansem – dosłownie i w przenośni - w tle. Tańcz na balu u królowej Bony, rozmawiaj ze Stańczykiem, projektuj jak Berecci – cofnij się do czasów złotego wieku! Przed publicznością wiele atrakcji: pokaz i warsztaty tańców renesansowych, koncert muzyki dawnej, kramy z zabawami plastycznymi oraz turniejami wiedzy o czasach Hołdu Pruskiego. 
           
Godz. 18.00 - plac Mariacki od strony ulicy Floriańskiej - „Gdyby przemówiły wieże” - przedstawia: MDK al. 29 Listopada
Legendy Kościoła Mariackiego w interpretacji teatru tańca, który swoją opowieść rozpocznie od pokazania symbolicznej róży wiatrów, będącej odzwierciedleniem hejnału granego na 4 strony świata. Pojawiający się następnie dwaj mężczyźni odtworzą legendę o dwóch braciach, których do tragedii doprowadziło pragnienie wybudowania wyższej wieży. A na koniec - napad Tatarów na Kraków, zamykający krąg historii o krakowskim hejnale. Po prezentacji zapraszamy wszystkich do twórczych działań związanych z historią Kościoła Mariackiego.
 
Godz. 18.15 - Rynek Główny przy Wieży Ratuszowej od strony pomnika autorstwa I. Mitoraja - „Opowieść na tle Piwnicy pod Baranami” - przedstawia: MDK im. J. Korczaka.
„Piwnica Pod Baranami” to  legendarne miejsce spotkań krakowskiej bohemy, istniejące od 1956 roku i mieszczące się w Pałacu Pod Baranami. Ten znany ośrodek artystyczny skupia się wokół tradycji kabaretu literackiego, atmosfery żartu, poezji, improwizacji. Historia „Piwnicy” to liczne spektakle z udziałem takich artystów jak: Piotr Skrzynecki, Ewa Demarczyk, Zygmunt Konieczny, Leszek Długosz, Zbigniew Preisner, Alosza Awdiejew, Grzegorz Turnau, Anna Szałapak, Krystyna Zachwatowicz - i wielu, wielu innych. „Opowieść…” zabierze widzów w świat „Piwnicy pod Baranami”. Prezentacji towarzyszyć będą młodzieżowe zespoły muzyczne, które wprowadzą publiczność w jazzowy klimat, wykonując takie słynne standardy, jak „Summertime” czy „Hit the Road Jack”. Tancerki z grupy tańca nowoczesnego, ubrane w stroje w konwencji jazzowej, zaprezentują zaś stworzoną specjalnie na tę okazję choreografię.
 
Godz. 18.30 - Rynek Główny, okolice pomnika A. Mickiewicza - „LILIJE u stóp Wieszcza, w 115. rocznicę odsłonięcia pomnika” -  przedstawia: MDK im. Andrzeja Bursy
Rozbudowana inscenizacja utworu „Lilije” Adama Mickiewicza, wzbogacona oprawą muzyczną, partiami śpiewanymi i dynamicznym ruchem - ballada, jako gatunek łączący w sobie elementy liryki, epiki i dramatu, to widowisko, które idealnie sprawdza się w działaniach ulicznych! Między występami zgromadzona publiczność będzie mogła poznać koleje losu Pomnika Wieszcza i rozszyfrować imiona alegorycznych postaci. 
 
Godz. 18.45 – Rynek Główny przy Sukiennicach, okolice fontanny - „Bal w Sukiennicach” oraz „Opowieść o zaczarowanych gołębiach” - przedstawia: MDK Fort 49 „Krzesławice”         
Zapraszamy na bal w Sukiennicach! Widzowie obejrzą inscenizację "Miło szaleć, kiedy czas po temu - czyli igrce i zabawy dworskie" w wykonaniu Zespołu Tańca i Muzyki Dawnej z MDK Fort 49 „Krzesławice” oraz zespołu instrumentalnego z Gimnazjum Sióstr Prezentek w Krakowie. Przed nami również niezwykła opowieść o zaczarowanych gołębiach z krakowskiego Rynku, zinterpretowana w języku tańca współczesnego, jazzowego oraz street dance w wykonaniu zespołów tanecznych Dance Effort, działających w MDK Fort 49 ,,Krzesławice". Ale to nie koniec! Po przedstawieniu do wspólnych tańców i zabaw dworskich zaprosimy publiczność.
 
Godz. 19.00, Rynek Główny przed wejściem do Wieży Ratuszowej - „Rekonstrukcje średniowiecznych epizodów na krakowskim rynku” - przedstawia: MDK „Dom Harcerza” ul. Lotnicza.
Co ma wspólnego Kazimierz Wielki z krakowską Wieżą Ratuszową? Jak wyglądał Kraków u schyłku XIV wieku? Publiczność obejrzy scenki rodzajowe z okresu panowania króla, który – według Jana Długosza – „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Pokaz przygotowany i zrealizowany przez uczestników historycznych grup rekonstrukcyjnych, działających przy Młodzieżowym Domu Kultury.
 
Godz. 19.15, Rynek Główny przed wejściem do Empiku - „Zatrzymani w czasie” – przedstawia: Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży.
Przed Wami krakowska ulica przełomu wieków, z charakterystycznymi postaciami. Po ulicy przechadza się rodzina Dulskich. Publiczność zapewne rozpozna Anielę Dulską, Felicjana, Hesię, Melę i Zbyszka. Literackie cytaty oddadzą klimat tej mieszczańskiej rodziny – pewnie typowej, bo opisanej wnikliwie przez Gabrielę Zapolską. Biegną gazeciarze i donoszą o sensacjach związanych z weselem Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, które odbyło się w krakowskich Bronowicach. A oto i sam mistrz Stanisław Wyspiański ze swoją żoną i dziećmi. W jego wyobraźni przesuwają się obrazy i wizje postaci z wesela Lucjana Rydla, które personifikują się i otaczają mistrza w tańcu ludowym przechodzącym w taniec chocholi. Niby niemożliwe, a jednak… Owe postaci zostały zapisane na kartach jego znakomitego dramatu „Wesele”. Nagle, u wylotu ulicy Siennej pojawia się grupa krakowskiej awangardy artystycznej, podążająca o zmierzchu z Jamy Michalika wprost na krakowski Rynek. Wśród nich malarze, literaci, poeci krakowskiej bohemy. Zatem tańczmy i bawmy się… z postaciami z Zielonego Balonika. W międzyczasie w okolicach „Piwnicy pod Baranami” i innych miejscach niespodziewanie pojawiać się będzie… dorożka z Madonnami.
 
Godz. 19.30, plac Mariacki od strony wejścia do Kościoła Mariackiego - „Wyspiański – duchy pracowni” - przedstawia: Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana.
Co by się wydarzyło, gdyby Wyspiański wrócił po latach, by odwiedzić swą nieistniejącą już pracownię przy Placu Mariackim? Wśród zakurzonych kątów i zapomnianych sprzętów obudzą się wizje i obrazy mistrza. Kruche, szklane układanki witraży zaczną żyć własnym życiem, a z białych płócien spłyną kolorowe kwietne ornamenty, by zamienić się w przedziwny pokaz mody. Odbijające się echem od ścian kamienic odległe melodie ludowych obrzędów obudzą postaci dramatów Wyspiańskiego, by na moment wciągnąć je w wir żywiołowego tańca. Sen i przeszłość pomiesza się z teraźniejszością. Wraz z Wyspiańskim i duchami jego pracowni zapraszamy na sentymentalny spacer po zagubionych w czasie zakamarkach Krakowa...
 
Godz. 19.45, Rynek Główny przy kościele św. Wojciecha od strony pomnika Adama Mickiewicza - „Artyści Krakowskiego Rynku” - przedstawia: MDK ul. Grunwaldzka 
Artyści krakowskiego Rynku i formy nowoczesne – a w finale etiuda „Street Dance mix” w wykonaniu młodych tancerzy z MDK przy ul. Grunwaldzkiej. Ale wcześniej będzie równie ciekawie: zapraszamy na warsztaty plastyczne prowadzone przez artystów i krążące wokół tematyki legend oraz wydarzeń historycznych, związanych z  krakowskim Rynkiem, zabawy teatralne i konkursy z nagrodami.

 źródło: http://www.cmjordan.krakow.pl

Udostepnij na Facebooku
 

Tagi: wydarzenia małopolska kulturalne imprezy eventy festiwale wystawy koncerty
 Zobacz jeszcze na: