Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 03 lipca 2013, 15:15:10
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kalendarium


Udostepnij na Facebooku

Kalendarium

Kraków - Święto Miasta

Data:

Cze 01 10:00AM - Cze 08 10:00PM

Aż dziewięć dni potrwa w tym roku Święto Miasta w Krakowie. Rozpocznie się 1 czerwca (sobota) tradycyjnym już Smoczym Piknikiem Rodzinnym na bulwarach wiślanych, a zakończy 9 czerwca (niedziela) dwiema imprezami: Świętem Chleba – Finałem Festiwalu Małopolski Smak na pl. Wolnica oraz Coca-Cola Cup na Rynku Głównym.

Obchody Święta Miasta związane są rocznicą otrzymania przywileju lokacyjnego przez Kraków. W 1257 r. na podstawie przywileju wytyczono Rynek i przyległe do niego ulice, określono prawa i obowiązki miasta, zasady handlu i rzemiosła. To dzięki lokacji Kraków zaczął intensywniej rozwijać się gospodarczo, a jego znaczenie polityczne wzrosło.

 Imprezy towarzyszące Świętu Miasta:

„Wyspiański na Mogilskim II".  (1 - 8 czerwca)

Smoczy Piknik i Parada Smoków  (1 - 2 czerwca)

Lekcja Śpiewania "Przeboje Opolskiego Festiwalu"  (2 czerwca)

Święto Chleba  (8 - 9 czerwca)

Święto sportu na Rynku Głównym  (8 czerwca)

 

4 czerwca (wtorek) zapraszamy na „Opowieści krakowskiego Rynku" imprezę plenerową organizowaną przez krakowskie Młodzieżowe Domy Kultury oraz Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego.

Jak co roku, 5 czerwca (środa), odprawiona zostanie msza święta w intencji krakowian (bazylika oo. Franciszkanów, godz. 10:00). Tego samego dnia w południe odbędzie się uroczysta sesja Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

8 czerwca (sobota) nie lada gratka czeka pasjonatów starodruków – w Archiwum Narodowym przy ul. Siennej 16 o godz. 12:00 zostanie zaprezentowany oryginalny akt lokacyjny Krakowa z 5 czerwca 1257 r. W tym dniu, odbędzie się także finał krajowy Coca-Cola Cup – największego w Polsce turnieju dla gimnazjalistów, którego ambasadorem jest Robert Lewandowski (godz. 9:00, Rynek Główny) oraz X Święto Chleba – Finał Festiwalu Małopolski Smak na pl. Wolnica (potrwa do 9 czerwca).

Organizatorzy Święta Miasta: Gmina Miejska Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Młodzieżowe Domy Kultury z Krakowa,Teatr Groteska, Małopolska Izba Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Ekologicznych oraz Ogólnopolskie Porozumienie Piekarzy, Coca Cola Cup, Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie, WKS Wawel, Biblioteka Polskiej Piosenki, Polski Związek Łowiecki.

 

źródło: http://krakow.pl/

Udostepnij na Facebooku
 

Tagi: wydarzenia małopolska kulturalne imprezy eventy festiwale wystawy koncerty
 Zobacz jeszcze na: