Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 30 czerwca 2014, 20:03:19
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Już w lipcu 10. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej!

Już w lipcu 10. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej!

Od 10 lat krakowscy melomani oraz spragnieni kontaktu z polską kulturą turyści mogą uczestniczyć w festiwalu, który – na najszerszą w Polsce skalę – propaguje utwory z dorobku rodzimych kompozytorów.

Od początku pomysłem organizatorów festiwalu było, by promować polską muzykę poprzez jej prezentację w wykonaniu światowej klasy artystów. Pod tym względem także dziesiąta edycja Festiwalu powinna zachwycić publiczność. Ewa Podleś – światowej sławy śpiewaczka, od dawna nie koncertująca w Krakowie – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic oraz Polska Gala Operowa z udziałem Elżbiety Szmytki i Andrzeja Lamperta to tylko część bogatego (9 koncertów) programu tegorocznej edycji.

4 lipca podczas Inauguracji 10. Festiwalu Muzyki Polskiej, będziemy świadkami prezentacji dzieł wielkich indywidualności XX wieku. Cztery różne pokolenia, cztery odmienne pomysły muzyczne. Jedna cecha łącząca Karola Szymanowskiego, Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Mykietyna: nowatorskość. W koncercie udział wezmą: Łukasz Długosz, wybitny wirtuoz-flecista, laureat licznych konkursów fletowych w Polsce i za granicą oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – orkiestra ciesząca się dużym poważaniem w kraju i na arenie międzynarodowej, a nad całością zapanuje charyzmatyczny maestro Alexander Liebreich, okrzyknięty przez prasę jednym z najbardziej rokujących i interesujących przedstawicieli nowej generacji dyrygentów.

13 lipca w niedzielę festiwal zaprasza na Polską Galę Operową. Tego wieczoru przeniesiemy się w świat szlacheckich dworków, mieszczańskich domków i pod strzechy górali. Zabrzmią sławne arie i partie chóralne operowych twórców umiejących wyrazić całe bogactwo polskich tradycji. Bez ich melodii nie bylibyśmy w stanie wyobrazić sobie polskiej twórczości operowej:Stanisław Moniuszko z fragmentami oper Halka, Hrabina i Paria; Feliks Nowowiejski (Legenda Bałtyku);Władysław Żeleński z arią z opery Janek i Roman Statkowski z polonezem z Marii. Wspaniałych wrażeń dostarczą nam wybitni soliści wraz z Chórem Polskiego Radia oraz Sinfonią Iuventus, pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Sopranem zaśpiewa Elżbieta Szmytka, zaś partię tenorową wykona Andrzej Lampert. Obydwoje artyści występują na najważniejszych scenach operowych Europy i współpracują ze światowej sławy dyrygentami.

W trzecim tygodniu festiwalu, w sobotę, odbędzie się “przegląd” polskiej twórczości pieśniowej, w wykonaniu fenomenalnej, światowej sławy śpiewaczki Ewy Podleś. Wokalistka obdarzona jest kontraltem o ogromnej skali i biegłości technicznej. Dzięki niej będziemy mogli prześledzić, jak gatunek pieśni ewoluował w twórczości wielkich polskich kompozytorów. Ewa Podleś wystąpi w towarzystwie Garricka Ohlssona, zwycięzcy VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Pianista wraz z Ewą Podleś stworzą niezapomniany duet i zagwarantują nam dawkę silnych muzycznych wrażeń.

Na Finał Festiwalu (20. 07. 2014, niedziela, godz. 20.00) usłyszymy monumentalne dzieło Krzysztofa Pendereckiego „Polskie Requiem” w przestrzeni sakralnej – w kościele św. Katarzyny – w wykonaniu znakomitych śpiewaków, Chóru Filharmonii Krakowskiej i Sinfonii Iuventus pod dyrekcją Macieja Tworka.

 Informacja na temat biletów i szczegółowy program na www.fmp.org.pl

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: