Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 25 listopada 2014, 23:08:16
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Wiele młodych osób na pewnym etapie swojego życia staje przed zadaniem wyboru stałego miejsca zamieszkania. Szczególnie teraz, gdy państwo realizuje program "Mieszkanie dla młodych", w związku z dopłatami, decydują się oni najczęściej na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. W tym przypadku za ofertami sprzedaży stoją deweloperzy, czyli inwestorzy, którzy inwestują swoje środki pieniężne w budowę nieruchomości. Jak sprawdzić wiarygodność takiego dewelopera. Odpowiadamy poniżej.

Deweloper, mieszkania, umowa deweloperska

Kupując nieruchomość z rynku wtórnego trzeba podpisać umowę deweloperską w formie aktu notarialnego. Jej przedmiotem jest zobowiązanie dewelopera do tego by ustanowił on odrębną własność lokalu mieszkalnego i przeniósł ją na nabywcę. Umowa ta jest traktowana jak umowa przedwstępna zakupu mieszkania i ma dawać gwarancję wywiązania się dewelopera ze swoich obowiązków, dlatego przed jej podpisaniem warto ją szczegółowo, punkt po punkcie przeanalizować. Oprócz analizy umowy deweloperskiej, przed zakupem mieszkania warto przeanalizować także wiarygodność samego dewelopera.

Jak wybrać wiarygodnego i uczciwego dewelopera?

Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie wiarygodności dewelopera. Przed zakupem mieszkania warto użyć kilku z nich, by mieć 100% pewności, że cała transakcja przebiegnie pomyślnie i bez żadnych komplikacji.

Doświadczenie dewelopera na rynku

Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na doświadczenie dewelopera na lokalnym rynku. Bardzo ważna jest liczba wcześniej zrealizowanych przez niego projektów. Im jest ich więcej, tym lepiej dla kupującego, gdyż może mieć większą pewność, że inwestycja, jak i sama transakcja zakupu przebiegną bezproblemowo. Historię dewelopera najłatwiej można sprawdzić przeglądając jego stronę WWW, artykuły prasowe i internetowe na jego temat, zapoznając się z opinią znajomych / rodziny, którzy korzystali z jego usług, a także przeglądając fora internetowe (gdzie znajdziemy m.in. opinie klientów na temat dewelopera i dowiemy się czy wywiązywał się o ze swoich zobowiązań oraz czy dotrzymywał założonych przez niego terminów realizacji inwestycji). Warto także odwiedzić poprzednie inwestycje zrealizowane przez dewelopera i sprawdzić jak wyglądają "na żywo". Można nawet porozmawiać z mieszkańcami takiego osiedla i zapytać czy są zadowoleni z inwestycji, czy były zgłaszane przez nich jakieś usterki i generalnie jak układają się im relacje z deweloperem.

Certyfikaty i przynależność dewelopera do organizacji branżowych

Oprócz doświadczenia na rynku, ważna jest także przynależność dewelopera do organizacji branżowych. Najbardziej znaną z nich jest Polski Związek Firm Deweloperskich, który nakłada na swoich członków określone standardy w zakresie relacji z klientami. Natomiast certyfikaty jakości na rynku deweloperskim wydaje Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Jeśli deweloper, u którego chcemy kupić mieszkanie posiada taki certyfikat, możemy mieć pewność, że jest on rzetelny, ponieważ otrzymują go wyłącznie zweryfikowani deweloperzy, którzy działają na rynku ponad 3 lata i posiadają w swoim dorobku co najmniej kilka zrealizowanych już inwestycji.

Wiarygodność dewelopera pod względem prawnym

Przy sprawdzeniu wiarygodności dewelopera, warto zwrócić także uwagę na jego wiarygodność prawną. Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z wyciągami z CEIDG i wypisem KRS dewelopera. Szczególnie w KRS-ie można znaleźć ważne informacje, np. czy w stosunku do dewelopera nie toczy się postępowanie upadłościowe i kto go reprezentuje przy zawieraniu umów. Dodatkowo podmioty objęte ewidencją KRS przedkładają do niego co roku swoje sprawozdania finansowe, z którymi warto się zapoznać, gdyż pozwalają one ocenić kondycję finansową takiego dewelopera. Warto także sprawdzić, czy deweloper posiada osobne rachunki powiernicze dla każdego z realizowanych projektów budowlanych. Jeśli tak, mamy wówczas pewność, że pieniądze, które przekazaliśmy na wybudowanie naszej nieruchomości, zostaną faktycznie przekazane na jej realizację, a nie na inne, niedokończone inwestycje dewelopera.

Mądry Polak po szkodzie - czyli skutki braku weryfikacji dewelopera

Jak widać, istnieje szereg narzędzi do weryfikacji deweloperów. Często jednak chęć szybkiego zakupu mieszkania przesłania rozsądek i decyzje o wyborze oferty danego dewelopera podejmowane są zbyt pochopnie. Brak inicjatywy w tej kwestii, skutkujący podpisaniem umowy z nieuczciwym deweloperem może nas kosztować kilkaset tysięcy złotych i lata dochodzenia tych pieniędzy na drodze sądowej. Zakup mieszkania jest skomplikowaną procedurą i dlatego zawsze warto wiele aspektów, szczególnie tych związanych z wyborem odpowiedniego dewelopera, przeanalizować.

Artykuł nadesłany 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Zobacz również:

    Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.

 

 Zobacz jeszcze na: