Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 10 marca 2014, 19:46:25
Autor: admin
Home » Menu Główne » Do poczytania » Różności » Dwa dni z fizyką w klimacie Solaris. Ogród Doświadczeń Stanisława Lema

Dwa dni z fizyką w klimacie Solaris. Ogród Doświadczeń Stanisława Lema

Kraków - jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Na każdym kroku możemy spotkać nie tylko cudzoziemców, ale przede wszystkim rodaków, którzy chcą poczuć klimat tego niezwykłego, legendarnego wręcz, miejsca. Zadajmy sobie jednak pytanie: czy aby nie popadamy w szablonowość tych wycieczek? Najpierw Wawel- oczywiście- przecież jak można być w Krakowie i nie widzieć „Zamku Królów”? Następnie Kościół Mariacki, Stary Rynek i Krakowski Kazimierz. Wręcz tradycyjna trasa wycieczkowa, gdzie punktami zwiedzania są przede wszystkim miejsca historyczne i sakralne. Nie zapominajmy jednak o osobach aktywnych i dzieciach. Szczególnie najmłodsi towarzysze naszych wypraw są najbardziej wymagającymi turystami. Mogą poczuć się nieco zmęczeni i zagubieni w tak licznych skarbach kultury, której w tym wieku nie potrafi ą jeszcze docenić. Jak zatem sprawić, aby - w zgodzie z przysłowiem- wilk był syty i owca cała?

Nasza propozycja to Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. To miejsce sprawi, że nasze małe pociechy na pewno spędzą czas miło i w nietuzinkowy sposób oraz poznają bliżej przyrodę, która ich otacza. Przecież nasz kontakt z fizyką, której działanie doświadczymy na sobie w każdej chwili, nie musi się zakończyć się na wertowaniu nudnych, naukowych książek, czy szkolnych podręczników.

Ogród Doświadczeń to plenerowa ekspozycja około pięćdziesięciu instalacji edukacyjnych, mieszcząca się na sześciu hektarach w wydzielonej części krakowskiego Parku Lotników Polskich.

Znajdziemy tutaj wiele oryginalnych urządzeń, dużych, małych lub po prostu innych, które uczą przez zabawę, przez co przyswajanie wiedzy jest dużo szybsze i efektywne również dla nieco większych pociech.

Każda z instalacji prezentuje pewne zjawiska z świata przyrody, można np. samodzielnie rozszczepiać promienie słoneczne w pryzmacie, poczuć drżenie fali akustycznych w pobliżu gongu, a nawet znaleźć się wewnątrz kalejdoskopu i swoim ciałem tworzyć niezwykłe obrazy. To tylko kilka przykładów z dużej liczby eksperymentów, które mamy możliwość przeprowadzić i poczuć na własnej skórze. Najważniejsze jednak jest to, że poprzez osobiste doświadczenie zjawisk fizycznych, możemy spróbować lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

Sam pomysł Ogrodu Doświadczeń przywędrował do Krakowa w czerwcu 2007 roku z Norymbergi, gdzie działa Pole Doświadczeń Zmysłowych. Ogród Doświadczeń im Stanisława Lema zwany tez po prostu Krakowskim Ogrodem Doświadczeń, jest pierwszym sensorycznym parkiem edukacyjnym w Polsce.

By obejrzeć wszystkie eksponaty należy zagospodarować sobie najlepiej 2 godziny, choć zwykle osoby tu przybywające dają się wciągnąć w wir eksperymentów na znacznie dłużej. W ogrodzie przebywają instruktorzy, którzy wytłumaczą, na czym polega dany eksperyment, jak przeprowadzić doświadczenie, jak również mogą udzielić dodatkowych informacji i ciekawostek.

Niewątpliwie, jakość doznań jest potęgowana przez piękną otwartą przestrzeń okalającą teren ogrodu. Zadbane alejki i ławki z pewnością sprawią, że rodzinne spędzanie czasu będzie jeszcze bardziej przyjemne.

W tym roku Ogród Doświadczeń jest otwarty od 13 kwietnia do 31 października 2013r. Należy Pamiętać, iż co roku termin otwarcia sezonu może się nieco zmieniać, ale, co ważne, ogród jest otwarty niezależnie od pogody.

Podsumowując, Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema to wspaniała okazja na rodzinny wypoczynek w weekend, w połączeniu z rozwojem wyobraźni i poszerzeniem wiedzy w bardzo unikatowy sposób, dzięki czemu wyjazdy do Krakowa nabiorą nowych barw. Teraz już nie musimy się martwić czy nasze dziecko, aby na pewno będzie się dobrze bawić. Wśród takich atrakcji z pewnością nie zapomni wyjazdu do dawnej stolicy Polski. A my sami mamy okazję poznać Kraków nie tylko od strony (oczywiście jakże przebogatej i pasjonującej) historyczno- kulturowej.

Źródło: artykuł użytkownika portalu

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!