Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 05 grudnia 2012, 13:02:53
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » 70 Konkurs Szopek Krakowskich

70 Konkurs Szopek Krakowskich

Już jutro (6 grudnia) na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się 70 Konkurs Szopek Krakowskich. Przy pomniku Adama Mickiewicza, będzie można podziwiać szopki, które w tym roku będą walczyć o tytuł najpiękniejszych. Po hejnale o godz. 12:00 korowód twórców przejdzie wokół Rynku Głównego przed estradę Targów Bożonarodzeniowych, gdzie odbędzie się prezentacja szopek.

Jak informuje krakow.pl pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich zorganizowało w 1937 r. Miejskie Biuro Propagandy Artystycznej przy Zarządzie Miejskim w Krakowie, z inicjatywy kierownika Biura, Jerzego Dobrzyckiego. W dotychczasowych konkursach wzięły udział setki twórców, niektóry wiele razy, rekordziści – ponad 50 razy. W wielu rodzinach wytworzyła się przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja, którą kultywuje się do dziś. Przez lata zmieniała się forma, dekoracje oraz materiały używane do budowy. Powstał nowy rodzaj szopki krakowskiej – przygotowywanej specjalnie na konkurs.

Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę (9 grudnia) o godz. 14:00 w reprezentacyjnej sali Międzynarodowego Centrum Kultury (kamienica „Pod Kruki", Rynek Główny 25). Po rozdaniu nagród i oficjalnym otwarciu wystawy wszyscy zostaną zaproszeni do Pałacu Krzysztofory, gdzie wszystkie zgłoszone szopki będą tradycyjnie prezentowane na pokonkursowej wystawie. Z okazji jubileuszu Muzeum przygotowuje specjalną atrakcję: mapping – nowoczesną formę szopki wraz z przedstawieniem jasełkowym o godz. 17:00 na placu Szczepańskim, który zamieni się w barwną świetlną szopkę.

Wystawa szopek krakowskich w salach wystaw czasowych Pałacu Krzysztofory będzie udostępniana publiczności w dniach od 10 grudnia do 24 lutego 2013 r. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie www.mhk.pl.

źródło: www.krakow.pl

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Zobacz również:

    Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.

 

 Zobacz jeszcze na: