Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: niedziela, 04 sierpnia 2013, 23:49:54
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Zesławice - zalew

Zesławice - zalew

Zalew w Zesławicach położony jest na północy Krakowa w Nowej Hucie. Zbiornik powstał jako ujęcie wody dla Krakowa i do dziś w ograniczonym stopni pełni tą funkcję. Nie można się w nim kąpać, jednak jest ciekawym pomysłem na spacer.

Geografia

Zalew Zesławicki tworzą 2 antropogeniczne, czyli sztuczne zbiorniki wodne. Położone sa one w północnej części Krakowa, w Nowej Hucie. Zalew ograniczony jest od północy torami linii kolejowej i podkrakowskimi Raciborowicami. Na południe od zbiornika znajduje się osiedle Wzgórza Krzesławickie. Zbiornik zasila Dłubnia, która przy wypływie ze zbiorników spiętrza się na zaporze.

Zbiornik jest ujęciem wody dla niektórych osiedli Nowej Huty. Dlatego też nie można się w nim kąpać.  Zbiornik od lat jest za to wykorzystywany przez wędkarzy. Można w nim spotkać m.in.  szczupaki, sandacze, karasie, płocie liny i leszcze. W ostatnich latach liczba ryb w zbiorniku znacząco jednak spadła.


Nad zalewem, fot. Bartosz Twarowski


Historia

Zalew powstał w latach 50 XX wieku jako ujęcie wody dla nowego miasta Nowa Huta. Dziś właściwie przestał pełnić już tą funkcję. Wszystko dlatego, że w połowie lat 80 XX wieku na rzece Rabie powstawał Zbiornik Dobczycki, który w zdecydowanej mierze zasila dziś w wodę Kraków i część województwa.


Zobacz galerię zdjęć znad zbiornika


Ciekawostki

W tym 2013 roku w zalewie pojawiły się bobry których działalność doskonale widoczna jest na pniach drzew. 

- Od zachodu planowano trzeci zbiornik. Ostatecznie wykopano tam tylko dół, zarastający obecnie roślinnością.

- Od lat planuje się rewitalizację zbiornika i jego wykorzystanie rekreacyjne. Zalew miał stać się elementem parku rzecznego Dłubni i tras turystycznych wzdłuż tej rzeki.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: