Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: poniedziałek, 30 maja 2016, 23:58:50
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Zerwanie polisy

Zerwanie polisy

Ceny OC i AC bywają wysokie. Zdarza się, że ich stawka znacząco obciąża Twój budżet domowy. Szukając rozwiązań tego problemu, możesz natknąć się na różne strony internetowe, które zestawiają oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Za jego pomocą sprawdzisz, czy nie przepłacasz za obowiązkową składkę.  Jednak co zrobić, gdy faktycznie okaże się, że płacisz za dużo? Najlepszym rozwiązaniem jest wypowiedzenie umowy i podpisanie nowej. Możesz to zrobić również z innych pobudek.

 Sytuacji, w których może zaistnieć potrzeba zmiany ubezpieczyciela, jest wiele. Najczęściej jednak dzieje się po wygaśnięciu podstawowej długości umowy, czyli po roku. Ludzie często po tym okresie rezygnują z polis, ponieważ albo składki są zbyt wysokie, albo nie są zadowoleni z usług towarzystwa ubezpieczeniowego. Procedura wypowiedzenia umowy w tym wypadku jest dosyć prosta. Wystarczy wystosować odpowiedni wniosek do ubezpieczyciela. Jego wzór najczęściej dostępny jest na głównych stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych. Powinny one zawierać takie informacje jak Twoje dane osobowe, informacje o pojeździe oraz numer polisy. Należy jednak pamiętać, że wniosek taki musi być nadany nie później niż 1 dzień przed wygaśnięciem umowy. Dotyczy to jednak przesłania go przez Pocztę Polską. W przypadku innych, prywatnych doręczycieli liczy się data dostarczenia listu. Odnosi się to również do umów, które zostały podpisane przed 11 lutym 2012 roku. W razie braku wniosku, umowa zostanie automatycznie przedłużona.

 Wypowiedzenie możesz złożyć również w trakcie trwania polisy przedłużonej. Zgodnie  z przepisami wprowadzonymi do polskiego prawa w 2012 roku, wszystkie polisy, które po roku zostały automatycznie kontynuowane, mogą zostać wypowiedziane w wybranym przez Ciebie momencie. Jest to znaczne ułatwienie. W tym przypadku koniecznie jest jednak posiadanie dowodu, że ubezpieczyłeś się w innym towarzystwie. Ma to na celu znaczne zmniejszenie liczy osób, które poruszają się po polskich drogach bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Oczywiście, zostaniesz również zobowiązany do zapłacenia składki, za dotychczasową ochronę.

Po zakupie używanego samochodu także masz prawo do zmiany ubezpieczyciela. Jak podaje serwis rankineo.pl do sprawdzonych firm, które warto sprawdzić należą:

  • Proama,
  • Ergo Hestia,
  • PZM TU S.A.,
  • Uniqa,
  • Warta S.A.,
  • Benefia TU S.A.,
  • mBank,
  • Compensa,
  • Liberty Direct,
  • MTU,
  • Gothaer,
  • HDI Asekuracja,
  • Allianz,
  • Link 4,
  • Generali,
  • InterRisk,
  • AXA DIRECT.

 

Jako, iż to dobre firmy, również w nich masz prawo do wypowiedzenia w dowolnym momencie. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku umowa nie ulega przedłużeniu. Po jej wygaśnięciu konieczne będzie szukanie nowego ubezpieczenia, bądź podpisanie nowej umowy z obecnym. W przypadku, gdy zdecydujesz się na drugą opcję, musisz mieć na uwadze, że składki zostaną wyliczone na nowo. Oznacza to, że cena OC nie koniecznie będzie równa tej, którą płacił poprzedni właściciel. Zdarza się jednak, że towarzystwa oferują dodatkowe zniżki osobom, które zdecydują się na przedłużenie umowy w ich firmie. Jeśli z kolei to Ty sprzedałeś swój samochód, masz obowiązek zgłosić ten fakt swojemu ubezpieczycielowi nie później niż do 14 dni. Konsekwencją jego niewykonania, będzie zmuszenie do zapłacenia składki za samochód, który wtedy już nawet nie będzie Twój. Warto więc o tym pamiętać, aby nie przysporzyć sobie niepotrzebnych wydatków.

Procedura wypowiedzenia nie jest skomplikowana również wtedy, gdy całkowicie pozbywasz się pojazdu. Dotyczy to głównie sytuacji, w której złomujesz swój samochód. W takim przypadku, wystarczy przedstawić towarzystwu ubezpieczeniowemu dowód jego zniszczenia. Na jego podstawie polisa zostanie rozwiązana. Jeśli opłaciłeś składkę za okres, w którym ubezpieczenie już cię nie dotyczy, jego koszt zostanie ci zwrócony.

Zerwanie umowy jest stosunkowo łatwe. Aktualnie można zrobić to na wiele sposobów. Oprócz tradycyjnego listu, możesz przekazać wypowiedzenie swojego agentowi ubezpieczeniowemu. Towarzystwa dostosowały się również do rozwijającego się rynku technologicznego, w związku z czym wniosek ten da się złożyć nawet drogą e-mailową. Jak widać, sposobów jest wiele, wśród których z pewnością znajdziesz najwygodniejszą dla siebie opcję. Dzięki temu rezygnacja z usług danego towarzystwa nie jest problemowa, bez względu na powód i okoliczności takiej decyzji. Więcej przydatnych informacji możesz znaleźć na dobrych, branżowych portalach jak choćby http://www.rankineo.pl/strony/jak-to-dziala/. Pamiętaj, że czym więcej będziesz więdział na temat ubezpieczeń tym lepsze wybierzesz.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!







Zobacz również:

    Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.

 

 Zobacz jeszcze na: