Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 24 kwietnia 2013, 11:49:25
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » Zawirowania pustki - wystawa fotografii

Zawirowania pustki - wystawa fotografii

Muzeum Historii Fotografii zaprasza na wystawę, prezentującą prace pionierów japońskiej fotografii. Będzie ona trwała od 24.04. do 28.07.2013. Wśród autorów są między innymi Kimbei Kusakabe, Kazumasa Ogawa i Adolfo Farsari. Piękne kolorowane ręcznie fotografie albuminowe, przedstawiające pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety, pochodzą z powstałego pod koniec XIX wieku pamiątkowego albumu znajdującego się obecnie w zbiorach Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Zdjęcia te dają możliwość poznania realiów życia w przełomowym dla Japonii momencie historycznym oraz stają się punktem wyjścia do refleksji nad różnicami kulturowymi a także wiążącym się z nimi pojęciem „egzotyki”. Powstałe pod koniec XIX w. zdjęcia są doskonałym przykładem mieszania się wpływów Wschodu i Zachodu. Łączą się na nich elementy typowe dla tradycyjnego japońskiego obrazowania z elementami kompozycyjnymi znanymi z praktyki europejskiej.

Fotografie pochodzą z okresu Meiji (1868-1912), momentu otwarcia Japonii na Zachód. Wówczas Japonia, korzystając z wzorów zachodnich, przechodziłą intensywną modernizację. Przeprowadzono reformy ustrojowe, ekonomiczne oraz społeczne. Fotografia, której wynalezienie ogłoszono w 1839 roku, szybko zyskiwała rzesze zwolenników oraz stawała się ważnym narzędziem służącym do dokumentowania otaczającego świata. W Japonii pojawiła się w latach 50., jednak jej spektakularny rozwój łączy się dopiero z przybyciem obcokrajowców.

Wystawa otwiera wieloletni projekt zatytułowany „Klucz do magazynu”, poświęcony w całości zbiorom MHF. Celem tego przedsięwzięcia jest zarówno zapoznanie odbiorców z różnorodnością kolekcji MHF, jak i stworzenie nowej płaszczyzny dla jej interpretacji.

Honorowy patronat nad wystawą „Zawirowania pustki" objął Ambasador Japonii w Polsce Makoto Yamanaka. Honorowy patronat nad projektem „Klucz do magazynu" w ramach, którego organizowana jest wystawa objął m.in. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Dodatkowe informacje: www.mhf.krakow.pl.

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Zobacz również:

    Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.

 

 Zobacz jeszcze na: