Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 08 stycznia 2014, 12:30:49
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Zapisz się do Zespół Pieśni i Tańca ŚWIERCZKOWIACY

Zapisz się do Zespół Pieśni i Tańca ŚWIERCZKOWIACY

Zespół Pieśni i Tańca „ŚWIERCZKOWIACY” zaprasza do wspólnej pracy i poznawania polskiego folkloru poprzez taniec, muzykę oraz śpiew.

27 stycznia 2014 r.  o godz. 17.00 w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się nabór do grup dziecięcych i grupy młodzieżowej. Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 7-25 lat.

 Fot. Jerzy Bardel

Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” działający przy Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie pracuje nieprzerwanie od 50 lat. Liczy obecnie 140 członków. W swym dorobku posiada bardzo bogaty repertuar kilkudziesięciu suit tanecznych i muzycznych z kilkunastu regionów Polski. Kostiumernia zespołu liczy blisko 400 sztuk strojów ludowych.

 „Świerczkowiacy” w swej scenicznej karierze reprezentowali Polskę w kilkudziesięciu zagranicznych festiwalach, zostali laureatem ponad trzydziestu nagród i wyróżnień. Ostatnie odznaczenie państwowe Gloria Artis, przyznane w jubileusz 50-lecia, przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. „Świerczkowiacy” są jedynym reprezentacyjnym zespołem ziemi tarnowskiej, wypracowali sobie markę rozpoznawaną i cenioną w kraju i zagranicą.

Członkowie i twórcy zespołu zawsze wierni byli tradycji, kulturze i zwyczajom, ale też dbali o profesjonalny wyraz artystyczny.  Prezentowany folklor w muzyce, tańcu i kostiumach oparty jest o artystyczną stylizację,  jednocześnie pielęgnuje etnograficzne niuanse i charakter. Przez lata z zespołem pracowało wielu wybitnych specjalistów, znawców folkloru, etnografów, muzyków, choreografów. Wychowankowie zespołu to grono około tysiąca osób. Wszyscy poznali wartość sztuki i tradycji, którą pielęgnowali i współtworzyli, przekazując ją swym młodszym kolegom, ucząc kolejnych tancerzy, śpiewaków i muzyków. Zespół doczekał się kilkudziesięciu małżeństw i wielu dzieci, które wzorem rodziców nadal tańczą w zespole „Mali Świerczkowiacy”. Teraz grupa stara się pozyskiwać młodych, zarażać pasją. Zespołowi towarzyszy dziesięcioosobowa orkiestra.

Fot. Jerzy Bardel

Kadrę Zespołu stanowią:
Kierownik Zespołu – Katarzyna Kokoszka
Choreograf – Wiesława Hazuka
Choreograf „Małych Świerczkowiaków” – Beata Hazuka-Skoropad
Kierownik muzyczny – Andrzej Radzik
Chórmistrz – Marta Cichoń
Akompaniator – Jerzy Bardel
Kostiumy – Anna Bandyk

 

Centrum Sztuki Mościce
Ul. Traugutta 1, 33 – 101 Tarnów
Tel. 14 633 46 04
www.csm.tarnow.pl

 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: