Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: czwartek, 20 czerwca 2013, 13:12:01
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Przyroda » Zalew na Zakrzówku

Zalew na Zakrzówku

W krakowskiej dzielnicy Zakrzówek znajduje się zalew powstały w 1990 po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Składa się on z dwóch zbiorników, połączonych przesmykiem. Brzegi zalewu stanowią jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych krakowian.

Historia

Od 1906 roku w kamieniołomach podkrakowskich prowadzono wydobycie skał wapiennych jako kamienia budowlanego i surowca do produkcji zaprawy wapiennej. Największym z nich był ten na Zakrzówku. W czasie II wojny światowej, gdy teren był wykorzystywany jako kamieniołom, od września 1940 r. do października 1941 r. pracował w nim Karol Wojtyła. Kamieniołom rozwijał się głównie w latach 1957 - 1990. Do 1991 roku prowadzono tu wydobycie wapienia i wód technologicznych dla Krakowskich Zakładów Sodowych zlikwidowanych w 1991 roku. Po zaprzestaniu eksploatacji na głębokości 180 m n.p.m. kamieniołom zaczął wypełniać się wodą tworząc zbiornik.

Nurkowanie

Akwen udostępniony jest dla celów nurkowania. Dzierżawi go Centrum Nurkowe Kraken. Podwodne atrakcje spoczywają na głębokości 7-21 metrów i obejmują m.in. dużego fiata, autobus, furgonetkę, łodzie oraz dawną przebieralnię robotników. Pod wodą znajduje się także granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej. Maksymalna głębokość zalewu wynosi 32 m. W zimie widoczność obejmuje 10-15 metrów, w lecie spada do ok. 3-8 m. Na dnie akwenu, na głębokości ok. 20 metrów znajduje się słabo przejrzysta zawiesina o wyczuwalnym zapachu siarkowodoru zwana potocznie „bełtem”. Powstała ona z gnijących resztek organicznych oraz gleby i wpływa na ograniczenie widoczności do ok. 0,5 m (przy latarce).


Fot. Bartosz Twarowski


 

Ciekawostki

- Nazwa Zakrzówek pochodzi od topograficznego terminu, oznaczającego niegdyś miejsce za krzami (krzakami).

- Na terenie zalewu kręcono film Jurka Bogajewicza pt. Boże skrawki.

Źródła:

- Wikipedia

http://zakrzowek.info/
Panorama Zakrzówka, fot. Bartosz Twarowski


 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: