Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: sobota, 10 stycznia 2015, 11:59:57
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Wystawa Tetmajerowie na Podhalu

Wystawa Tetmajerowie na Podhalu

Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza do Dworu w Łopusznej, gdzie od grudnia 2014 r. oglądać można ekspozycję poświęconą rodzinie Tetmajerów, z której wywodzą się z niej tak znane postacie polskiej kultury jak poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer, czy malarz Włodzimierz Przerwa- Tetmajer. Rodzina była mocno związana z Podhalem, głównie z Ludźmierzem, Łopuszną i Ochotnicą. O tych właśnie związkach opowiada wystawa.

Według tradycji rodzinnych ród Tetmajerów wywodził się z Kurlandii. W drugiej połowie XVIII wieku, po I rozbiorze Polski, osiedlił się w Tarnowie. Tetmajerowie zatrudnieni byli jako prawnicy i geometrzy w ówczesnej administracji austriackiej

Udokumentowane dzieje polskiej rodziny Tetmajerów osiadłej na ziemi tarnowskiej rozpoczynają się od trzech braci: Stanisława (1744-1821), Aleksandra (ok. 1750-?) i Wojciecha (1759-1824), którzy w dniu 24 marca 1794 roku otrzymali od cesarza austriackiego Franciszka II nadanie szlachectwa wraz z herbem i przydomkiem „Przerwa”. Mimo obcego pochodzenia przejęli polskie zwyczaje i tradycje ziemiańskie. Wśród członków tej rodziny byli uczestnicy powstań narodowych i konspiracyjnych ruchów niepodległościowych, naukowcy, literaci i artysta malarz.  Wielu z nich miało ścisłe związki z Tatrami. Od początku XIX wieku Tetmajerowie osiedlali się na Podhalu w Ludźmierzu i Łopusznej oraz w gorczańskiej Ochotnicy. Ich domy rodzinne stały się ważnymi ośrodkami życia narodowego i kulturalnego.

Najbardziej znanym przedstawicielami tej rodziny byli dwaj przyrodni bracia Kazimierz i Włodzimierz. Ich twórczość artystyczna i działalność społeczna była związana i utożsamiana  z Podhalem.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer (1865-1940), urodzony w Ludźmierzu, był cenionym poetą i prozaikiem, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski. Sławę i uznanie przyniosły mu wiersze opublikowane w 7 tomikach pt. „Poezje”  (1891-1912). W dziedzinie prozy największą wartość mają utwory tatrzańskie, przede wszystkim Na skalnym Podhalu (1903-1910) i powieść Legenda Tatr (1912). Wiele jego opowiadań z cyklu Na skalnym Podhalu weszło na stałe do skarbnicy kultury Podhala.

Włodzimierz Przerwa Tetmajer (1861-1923), urodzony w Harklowej, dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Ludźmierzu. Był znakomitym artystą malarzem, grafikiem i publicystą. Malował w Tatrach, ale swoją twórczością malarską był związany przede wszystkim z podkrakowskimi Bronowicami.

 Serdecznie zapraszamy!

Wystawa Tetmajerowie na Podhalu

Dwór w Łopusznej, Łopuszna, ul. Gorczańska 2

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: