Najnowsze tematy:
Stowarzyszenie Nasze Psary zaprasza do trzebińskiej biblioteki na wystawę modeli samolotów walczących w roku 1944 na wszystkich frontach II Wojny Światowej. Zorganizowana przez nas wystawa jest zadedykowana pamięci trzebinianina, pilota walczącego podczas bitwy o Anglię śp. Edwarda Jaworskiego (1920-2012). Kilkadziesiąt modeli samolotów ze zbiorów członków Stowarzyszenia będzie można oglądać do końca maja jako część wielkiej wystawy MBP Trzebinia upamietniającej 69 rocznicę bombardowania trzebińskiej rafinerii i udziału lotników alianckich w wielkiej wojnie. Pod koniec kwietnia odbędzię się specjalne spotkanie w MBP będące uroczystym otwarciem wystawy na którym będą zbierane podpisy w inicjatywie nazwania jednego z nowych trzebińskich rond - rondem Edwarda Jaworskiego. Zapraszamy na wystawę!
Niebo w ogniu 1944
Zapraszamy na wystawę ,,Niebo w ogniu 1944” przedstawiającą modele maszyn walczących w największym konflikcie militarnym- II Wojnie Światowej, zarówno po stronie wolnych narodów jak i państw ,,osi” w pamiętnym roku 1944. Wszystkie modele wykonane są w jednolitej skali 1:72. Rok 1944 był przełomowy dla II Wojny Światowej . W tym roku po raz pierwszy zaznaczyła się nadzieja na przełom i zwycięstwo aliantów. Początek roku 1944 to czas, gdy koalicja antyhitlerowska przeszła do ofensywy na wszystkich frontach tej wielkiej wojny. W Europie, gdzie rok 1944 przyniósł wielką ofensywę Sowietów nazwaną operacją ,,Bagration” wyzwalającą wielkie połacie wschodniej części kontynentu połączoną z rozpadem faszystowskich państw satelickich III Rzeszy takich jak Rumunia, Bułgaria, Finlandia, Słowacja czy Węgry. Na zachodzie kontynentu alianci lądują w czerwcu roku 1944 (D-Day) w Normandii rozpoczynając marsz ku sercu Rzeszy. Na południu Europy polski II Korpus generała Andersa zdobywa masyw Monte Cassino otwierając aliantom drogę na Rzym. Na niebie Europy nastaje czas iście tytanicznych zmagań, w których bardzo aktywny udział biorą także nasi lotnicy. Rok 1944 to wielka ofensywa bombowa zachodnich aliantów mająca na celu wyeliminowanie i sparaliżowanie produkcji wojennej hitlerowskich Niemiec i ich europejskich satelitów. W tej wielkiej ofensywie ucierpiała Trzebinia, której rafinerię 4 sierpnia 1944 roku zbombardowała amerykańska 8 Flota Powietrzna. Niemcy odpowiedzieli na tę ofensywę wprowadzając w roku 1944 pierwsze samoloty o napędzie odrzutowym (Me 262,Arado 234) i rakietowym( Me 163)! Rozpoczęli także terrorystyczny ostrzał miast europejskich rakietami V-1 i V-2, które, choć wyrządziły wiele strat głównie wśród ludności cywilnej, nie mogły odmienić już losów wojny w Europie zakończonej upadkiem hitlerowskich Niemiec w maju 1945 roku. Na Pacyfiku 1944 Cesarstwo Japonii ponosi serię dotkliwych porażek oddając amerykanom kolejne archipelagi. W tym roku generał Mac Artur powraca ze swoimi żołnierzami na Filipiny, zaś kluczowe staje się zajęcie wysp Saipan i Okinawa, skąd Amerykanie po ekspresowym wybudowaniu lotnisk dla swoich ciężkich bombowców B-29 rozpoczynają naloty na Wyspy Japońskie. W Chinach i Birmie Japończycy doznają pierwszych klęsk od Brytyjczyków i wojsk Chińskich Czang Kaj Szeka . Choć wynik starcia na niezmierzonych połaciach Pacyfiku jest również w roku 1944 przesądzony, Japonia przeciwstawia się aliantom fanatyzmem swych żołnierzy i samobójczymi atakami kamikadze. Nie zmienia to jej tragicznej sytuacji strategicznej i kapitulacji, która następuje 2 września roku 1945 po zaatakowaniu bombami atomowymi dwóch japońskich miast: Hiroszimy i Nagasaki. Druga Wojna Światowa rozpoczęta atakiem na nasz kraj 1 września 1939 kończy się podpisaniem aktu kapitulacji Cesarstwa Japonii 2 września 1945 roku. Wielka Wojna trwała 6 lat i jeden dzień. Przez ten czas piloci obu stron światowego konfliktu walczyli i oddawali swe życie..
Wystawę modeli ,,Niebo w ogniu 1944” dedykujemy trzebinianinowi, bohaterskiemu pilotowi polskich sił powietrznych na Zachodzie, Panu Edwardowi Jaworskiemu, który odszedł od nas 26 września 2012 roku.
Stowarzyszenie Nasze Psary
źródło:www.nasze-psary.net
Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.