Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: piątek, 06 marca 2015, 21:51:04
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Wystawa: Ku tatrom się wrócę....

Wystawa: Ku tatrom się wrócę....

WYSTAWA “KU TATROM SIĘ WRÓCĘ… Z HISZPANII DO ZAKOPANEGO. ŻYCIE I DZIEŁO MARIANA I JADWIGI MAURIZIO.”

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie zapraszają na wystawę poświęconą życiu i działalności dwojga wybitnych, a szerzej nieznanych postaci na trwałe związanych z Zakopanem i ... odległą Hiszpanią.


Marian Maurizio Abramowicz na szczycie Pico del Veleta, Sierra Nevada, Hiszpania, 1952 r.


Tytuł wystawy „Ku Tatrom się wrócę…” jest cytatem z wiersza Mariana Maurizio Abramowicza – taternika, poety i fotografa, który wychowywał się i dorastał w Zakopanem i Krakowie lat 20 i 30. XX wieku, lecz wskutek wojennej zawieruchy trafił do Hiszpanii, gdzie wraz żoną Jadwigą osiadł na stałe. Tam też Marian i Jadwiga rozwinęli swoje zawodowe i osobiste pasje. Marian, z wykształcenia agronom, przez kilka dziesięcioleci pracował w sektorze rolniczym, podróżując w tym czasie po Hiszpanii. Od końca lat 40 zaczął też fotografować, a jego zdjęcia wykonywane przez ponad dwie dekady utrwaliły unikalny i dziś już prawie zapomniany obraz hiszpańskiej prowincji. Jadwiga, z wykształcenia romanistka, w Hiszpanii wypracowała sobie pozycję wybitnej tłumaczki, dokonując m. in. pierwszych przekładów prozy Stanisława Lema. Oboje, przez długie dziesięciolecia stanowili zarazem oazę polskości w Barcelonie, gdzie mieszkali i prowadzili dom, zawsze otwarty i gościnny dla przybyszów z Polski.

Na wystawie zaprezentowane będą m. in. etnograficzne i literackie pasje Mariana Maurizio Abramowicza, część unikalnej kolekcji fotografii wykonanych w Hiszpanii lat 40. i 50. XX wieku, dziś znajdującej się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Ekspozycja przypomni też sylwetkę Jadwigi Maurizio i translatorski dorobek wybitnej tłumaczki. Po raz pierwszy światło dzienne ujrzą oryginalne rękopisy, listy, przedmioty z epoki oraz fotografie wykonane zarówno w Hiszpanii, jak i podczas nielicznych pobytów w Polsce, w tym w Zakopanem i na Podhalu, w latach 60. XX wieku.

Życie i dzieło Mariana Maurizio Abramowicza (1905 - 1996), taternika, pisarza, poety i fotografa, z zawodu inżyniera rolnictwa, a z konieczności losu i emigranta, oraz jego żony Jadwigi Maurizio (1910 – ?), wybitnej tłumaczki, mogłyby posłużyć za gotowy (i doskonały) materiał na scenariusz filmowy. W tej parze szalenie interesujących, a bliżej niemal nikomu nieznanych biografii, mieści się mnóstwo wątków i historii będących odbiciem czasów w jakich żyli i miejsc, z którymi pozostawali związani. Marian, z urodzenia lwowiak, z wychowania i zamiłowania zakopiańczyk, z wyboru krakowiak, większą część swego życia spędził w Hiszpanii, która stała się jego drugą ojczyzną. Zawsze pełen energii, wspólnie z żoną Jadwigą, romanistką i tłumaczką literatury polskiej na język hiszpański, tworzyli przez 60 lat trwały związek bratnich dusz miłujących wolność i piękno zarówno kultury jak i natury Polski i Hiszpanii.
Kuratorzy wystawy: Jacek Kukuczka i Piotr Worytkiewicz (Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie)
Patronat Honorowy: Ambasada Hiszpanii w Polsce oraz Róża Thun, Posłanka do Parlamentu Europejskiego.

Wystawa z kolekcji Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Biblioteki Jagiellońskiej UJ w Krakowie, Instytutu Cervantesa w Warszawie oraz z kolekcji prywatnej Piotra Worytkiewicza.

7 marca - 31 maja 2015 r.

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza,
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: