MiastaZwiedzanie

Wysowa-Zdrój

Wysowa-Zdrój to jedna z najspokojniejszych małopolskich miejscowości uzdrowsikowych położona w sercu Beskidu Niskiego. Malownicze krajobrazy, cisza i brak tłumów sprawiają, że to wymarzone miejsce dla zmęczonych zgiełkiem cywilizacji. Wysowa to również ważny punkt wypadowy dla wycieczek w góry. 

Położenie

Wysowa-Zdrój położona jest w zachodniej, najwyższej części Beskidu Niskiego. Miejscowość położona jest w strefie klimatów górskich. Jej powierzchnia wsi wynosi ok. 20 km². Od południa graniczy ze Słowacją. Wysowa położona jest 37 km od Gorlic i 28 km od Grybowa i 20 km od Krynicy.

Historia

Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z początku XV wieku, kiedy to przebiegał tędy szlak handlowy wiodący przez Karpaty. Pierwszy historyczny przekaz o wysowskich źródłach pochodzi z XVII wieku. Za początek uzdrowiska uznaje się rok 1812, kiedy zbudowano budynek zdrojowy z 6 łazienkami i 9 pokojami mieszkalnymi.

W okresie międzywojennym wybudowano nowe, drewniane budynki zakładu zdrojowego i pijalnię wód mineralnych. W czasie wojny uzdrowisko zostało zniszczone. Dopiero w 1959 roku, gdy utworzono państwowe „Uzdrowisko Wysowa„, miejscowość zaczęła się rozwijać. Wielokondygnacyjne budynki sanatoryjne wschodniej części Wysowej zbudowano w latach 60 i 70. XX wieku.

Park Zdrojowy - Fot. Bartosz Twarowski
Park Zdrojowy – Fot. Bartosz Twarowski

Uzdrowisko

W Wysowej znajduje sie kilka obiektów sanatoryjnych, przede wszystkim: Biawena, Instytut Zdrowia Człowieka, Glinik i Cukrownik. „Uzdrowisko Wysowa” SA prowadzi szpital uzdrowiskowy zatrudniający lekarzy chorób wewnętrznych. W sanatoriach leczy się schorzenia: przewodu pokarmowego, górnych dróg oddechowych, niedokrwistości, choroby nerek, a w szczególności kamicy nerkowej.

Do „Uzdrowiska Wysowa” należy również rozlewnia wód mineralnych. Firma jest laureatem nagród i wyróżnień.

W parku zdrojowym znajdują się ogólnodostępne ujęcia wód mineralnych (solanki) AleksandraJózef I oraz płatne i dostępne w nowej pijalni wód: HenrykFranciszekJózef IISłone i Anna. Z miejscowej rozlewni pochodzi woda mineralna Wysowianka i wody lecznicze FranciszekHenryk i Józef.

Zabytki

– Prawosławna (dawniej greckokatolicka) cerkiew pw. św. Michała,

– Kościół pw. Wniebowzięcia NMP wybudowany w latach 1935-1938,

– Cerkiew prawosławna pod wezwaniem Opieki Matki Bożej z 1929 wzniesiona na górze Jawor,

– Stary Dom Zdrojowy z początku XX wieku,

– Cmentarz z I wojny światowej (nr 50) na górze Wysota.

Cerkiew prawosławna pod wezwaniem Opieki Matki Bożej
Cerkiew prawosławna pod wezwaniem Opieki Matki Bożej – Fot. Bartosz Twarowski

Najważniejsze szlaki piesze

szlak turystyczny żółty Wysowa – Blechnarka – Przełęcz Wysowska – Przełęcz Regetowska – Regietów

szlak turystyczny niebieski Ropki – Huta Wysowska – Wysowa – Przełęcz Regetowska – Jaworzyna Konieczniańska – Konieczna

szlak turystyczny zielony Lackowa – Ostry Wierch – Wysowa – Kozie Żebro – Skwirtne

POL ścieżka czarna.svg od drogi do Blechnarki do cmentarza nr 50 na Wysocie

Ciekawostki

– Na terenie Wysowej istnieje prawosławny męski monaster Opieki Matki Bożej oraz Chrześcijańska Wspólnota Zielonoświątkowa.

– W 2012 roku klkadziesiąt hektarów, budynki sanatoryjne Biawena i Beskid, rozlewnia wody oraz Zakład Przyrodoleczniczy zostały prywatnemuy inwestorowi.

 

Źródła:

– http://naszekarpatysite.blogspot.com/2011/07/historia-wysowej-zdroju.html

– http://wysowa.net/historia-wysowej/

Podobne wpisy

Fort 50a Lasówka

Łukasz Kurbiel

Andrychów

Łukasz Kurbiel

Dolina Lejowa

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej