Galerie

Wianki 2013

Przez weekend 21-13.06.2013 odbywały się w Krakowie wianki. Ich formułą nieco różniła się od tej z poprzednich lat. Postawiono nie na kulturę masową ale na klasykę.

Były to trzy dni wypełnione koncertami, zróżnicowana stylistyka, a przede wszystkim krakowscy artyści. Na scenie ustawionej przed budynkiem Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11) wystąpili: Czerwono-Czarni, Piotr Orzechowski i Marcin Masecki, Magda Brudzińska, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska i Wiesław Wilczkiewicz Ensemble (z projektem Zaczarowany Helikon), Natalia Przybysz a także znakomite zespoły: Orkiestra i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Capella Cracoviensis.

W piątek wianki rozpoczął bardzo udany koncert krakowskiej Filharmonii. Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod kierunkiem niekwestionowanego mistrza batuty Antoniego Wita, złożyły hołd Giuseppe Verdiemu i Richardowi Wagnerowi – największym kompozytorom w historii opery, których 200. rocznica urodzin przypada właśnie w tym roku. W niecodziennej plenerowej scenerii zabrzmiały fragmenty ich najsłynniejszych dzieł, takich jak Lohengrin, Holender Tułacz czy Tannhäuser Wagnera oraz Moc przeznaczenia, Trubadur, Traviata, Nabucco i Aida Verdiego.

Sobota upłynęła pod znakiem klasyki i jazzu. Wystapili najbardziej rozchwytywani polscy pianiści młodego pokolenia: Piotr Orzechowski „Pianohooligan” i Marcin Masecki a po nich odbył się koncer Zaczarowany Helikon, projekt z udziałem m.in.: Krystyny Prońko, Grażyny Łobaszewskiej i Wiesław Wilczkiewicz Ensemble. W sobote nie zabrakło także, tradycyjnego pokazu sztucznych ognii.

Wiankową niedzielę otworzył o godz. 15.00 koncert Czerwono-Czarnych – pierwszego polskiego zespołu rockandrollowego. Przez wiele lat muzycy brylowali na polskich i zagranicznych estradach, koncertując m.in. w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall. 13 kwietnia 1967 roku formacja wystąpiła w Warszawie u boku The Rolling Stones. Ich hity: O mnie się nie martw,Trzynastego, Dwudziestolatki i Jedziemy autostopem śpiewała cała Polska.

O godz. 18.00 publiczność przeniosła się w klimaty world music za sprawą Magdy Brudzińskiej, która wraz z zaprzyjaźnionymi krakowskimi muzykami zaprezentowała utwory z wydanej 15 kwietnia płyty Colorovanka. To świeże spojrzenie na muzykę etniczną, odważne połączenie tradycyjnych piosenek i instrumentów z elektronicznymi brzmieniami. Płyta narodziła się na krakowskim Kazimierzu, gdzie wielką popularnością cieszy się muzyka aszkenazyjska (klezmerska) i bałkańska, a melodie i języki mieszają się ze sobą, tworząc niepowtarzalny klimat dzielnicy: to właśnie on był główną inspiracją do stworzenia nowego materiału

Finałem muzycznego weekendu było niezwykłe muzyczne wydarzenie wieńczące tegoroczną edycję Wianków w Krakowie – koncert Natalii Natu Przybysz KOZMIC BLUES. Natalia Przybysz (wokalistka zespołu Sistars) po nagraniu dwóch solowych albumów przygotowała – pod pseudonimem Natu – projekt dedykowany Janis Joplin, z okazji 50-lecia jej debiutu artystycznego. W programie obok hitów psychodelicznego rocka takich jak Piece of my heart, Try, Me and Bobby McGee, znalazła się również subiektywna mieszanka utworów z repertuaru amerykańskiej legendy, które szczególnie pokochała Natu. Wśród nich m.in. tytułowy Kozmic Blues, One night stand, Tell Mamma, Last time, Maybe, Move Over i Half Moon.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podobne wpisy

Przeciągnij Smoka przez Wisłę

Łukasz Kurbiel

Opactwo Cystersów w Mogile

Łukasz Kurbiel

Rysunki Zygmunta Pytlika cz.2

Łukasz Kurbiel

Ta strona korzysta z plików cookie. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej