Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 08 maja 2013, 12:25:48
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Miasta » Wadowice

Wadowice

Wadowice to niezwykłe miałopolskie miasteczko i obecnie jedno z najpopularniejszych celów turystycznych w Małopolsce. wszystko dzięki postaci Jana Pawła II, który urodził się i mieszkał w tym mieście, a jako papież wielokrotnie je odwiedzał. Symbolami miasta są: bazylika i położony tuż obok rynek oraz papieskie kremówki słynne w całej Polsce. 

Położenie

Wadowice położone są w zachodniej części Pogórza Wielickiego, w kotlinie pomiędzy wzniesieniami Pogórza i pasmami Beskidu Małego, nad rzeką Skawą, około godziny od Krakowa, przy drodze łączącej stolicę Małopolski z Bielsko - Białą. Różnica wzniesień między najniższymi i najwyżej położonymi punktami w mieście wynosi ok. 50 m.

Historia

Pierwsza historyczna data związana z miastem to rok 1325. Wtedy to wspomniano o mieście w związku z świętopietrzem kościoła wadowickiego. 2 lata później o mieście pisano w związku hołdem lennym złożonym królowi czeskiemu Janowi Luksemburskiemu przez księcia oświęcimskiego Jana I Scholastyka. Prawa miejskie Wadowice otrzymały w roku 1430 od księcia oświęcimskiego Kazimierza I, choć najpewniej status ten miału już wcześniej. Wadowice były w XIV i XV wieku niewielkim i niezbyt zamożnym miasteczkiem, obciążonym powinnościami na rzecz oświęcimskiego księcia. Drewniana zabudowa sprzyjała pożarom, w 1430 roku miasto prawie doszczętnie spłonęło. W 1445 roku Wadowice znalazły się pod panowaniem Księstwa Zatorskiego, a dopiero w 1564 roku Królestwa Polskiego. „Królewskie Wolne Miasto Wadowice” zyskiwało kolejne przywileje a na przestrzeni XVI – XVIII wieku miasto miało już własną władzę policyjną, podatkową i sądowniczą. Pierwsze wzmianki o wadowickim ratuszu pochodzą z roku 1633.


Główna ulica Wadowic, fot. Bartosz Twarowski


Po pierwszym rozbiorze Polski Wadowice znalazły się w zaborze austriackim. Paradoksalnie po początkowym zrujnowaniu miasta przysłuzyło się to Wadowicom, które znalazły się na trasie łączącej Wiedeń z Lwowemn i stały się siedzibą cyrkułu, austriackiej jednostki administracyjnej. Miasto zyskało m.in. Sąd Obwodowy, Główny Urzęd Podatkowy i Prokuraturę Państwową.

Pod koniec XIX wieku do Wadowic przybyli Ojcowe Karmelici z o. Rafałem Kalinowskim, późniejszym świętym, i wybudowali neoromański kościół oraz klasztor. Z drugiej strony miasta osiedlili się księża Pallotyni.

Po I Wojnie Światowej Wadowice znalazły się w wolnej Polsce. Życie kulturalne i naukowe zaczeło się dynamicznie rozwijać. W 1920 roku w mieści rodzi się Karol Wojtyła i rok przed kolejną wojną zdaje maturę. Po jej wybuchu miasto zostało włączone do Rzeszy i zmieniło nazwę na Wadowitz. W mieście powstaje ghetto żydowskie, spalona zostaje synagoga, a ostatecznie wymordowana zostaje prawie cała społeczność żydowska. 

Po wojnie miasto znalazło się w Województwie Bielskim, a od 1999 roku w Małopolskim. W 1978 roku miasto wraz z wyborem papieża jana Pawła II weszło w nową erę. Papież Polak odwiedził miasto w latach 1979, 1991 i 1999 nadając mu ogólnoświatowy rozgłos. W mieście gościł też jego następca Benedykt XVI w 2006 roku. 5 lat później ogłoszono beatyfikację Jana Pawła II potwierdzając kult jego osoby.


Bazylika, fot. Bartosz Twarowski


Zabytki

- Bazylika Mniejsza Ofiarowania NMP

- Dom przy Kościelnej 4 (z przełomu XVIII i XIX w. obecnie Muzeum Miejskie),

- Dom Rodzinny Jana Pawła II – muzeum biograficzne papieża Jana Pawła II,

- Klasztor Ojców Karmelitów Bosych i Sanktuarium św. Józefa "Na Górce" z 1899,

- Klasycystyczny dwór "Mikołaj"  z XIX wieku. 

Pomniki

- Pomnik Jana Pawła II z 2006 roku,

- Krzyż Katyński z 2010 roku,

- Pomnik upamiętniający stulecie harcerstwa w Polsce z 2010 roku,

- Pomnik nieznanego żołnierza w Wadowicach,

- Pomnik żołnierzy 12 pułku piechoty,

- Pomnik Emila Zegadłowicza,

- Pomnik pomordowanych nauczycieli.

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny niebieski Wadowice - Zawadka - Przełęcz Czesława Panczakiewicza - Ponikiew - Przełęcz Pod Gancarzem -Schronisko PTTK Leskowiec - Makowa Góra - Tarnawa Górna

szlak turystyczny czarny Wadowice - Gorzeń Górny - Jaroszowicka Góra - Łękawica - Żar

szlak turystyczny żółty Wadowice - Tomice - Witanowice - Babica - Wysoka - Kalwaria Zebrzydowska

szlak turystyczny zielony Wadowice - Tomice - Woźniki - Grodzisko - Trzebieńczyce - Zator

Wirtualny spacer


View Larger Map

Źródła:

http://www.wck.wadowice.pl/Historia.79.0.html

http://www.wadowice.pl/wydarzenia-6.html

- Wikipedia

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: