Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 23 lutego 2016, 19:07:16
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » W kwietniu na trasę wyruszą pierwsze miejskie autobusy w Zakopanem

W kwietniu na trasę wyruszą pierwsze miejskie autobusy w Zakopanem

Zakopane już wkrótce doczeka się pierwszej miejskiej linii komunikacyjnej, obsługiwanej przez dwa nowoczesne i najbardziej ekologiczne autobusy Solaris. Będzie to ważny krok, który ułatwi  poruszanie się po mieście mieszkańcom i turystom, a także wpłynie na poprawę jakości powietrza pod Tatrami. W tegorocznym budżecie Burmistrz Miasta Zakopane na ten cel przeznaczył kwotę 850 tys. złotych.


- Chcemy uporządkować transport publiczny, zwłaszcza w rejonach, gdzie występują problemy z dostępnością komunikacji. Zdarza się to szczególnie poza sezonem turystycznym i jest dużym problemem dla mieszkańców. Dwie linie autobusowe będą odpowiedzią na ich potrzeby. Korzystać z nich będą z pewnością także goście odwiedzających nasze miasto. Doskonale uzupełnią więc one w tych miejscach transport prywatny, nie będąc dla niego konkurencją -  wyjaśnia Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.
- W Zakopanem potrzebny jest łatwo dostępny i regularny transport publiczny. Częstsze korzystanie z niego przez wszystkich, zamiast z samochodów osobowych, z pewnością przełoży się na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza w mieście – dodaje kolei Zastępca Burmistrza Wiktor Łukaszczyk.  


Zgodnie z decyzją Burmistrza wykonywanie przewozów publicznego transportu zbiorowego w komunikacji miejskiej powierzone zostało miejskiej Spółce TESKO, która już intensywnie przygotowuje się do realizacji tego zadania i jest w trakcie procedury zakupu dwóch pierwszych autobusów marki Solaris Urbino 8,9 LE. W planie jest zakup kolejnych dwóch. Każdy z nich dysponuje 57 miejscami, w tym 23 siedzącymi, i wyposażony jest w klimatyzację, rozkładaną rampę dla wózka inwalidzkiego i dziecięcego, system monitoringu, a także system informacji pasażerskiej, składający się z tablic: kierunkowej przedniej, bocznej, tylnej oraz tablicy wewnętrznej. Ponadto każdy pojazd wyposażony jest w biletomat i kasownik biletów.
 - Spółka TESKO prowadzi już intensywne przygotowania. 1 lutego 2016 r. została podpisana umowa na dostawę w formie leasingu 4 sztuk fabrycznie nowych autobusów Solaris Urbino 8,9 LE. Szkielety autobusów dotarły już na linię produkcyjną fabryki Solarisa i czekają na montaż podzespołów. Pierwsze dwa autobusy przyjadą do Zakopanego już w marcu, dostawa kolejnych dwóch przewidziana jest na miesiąc sierpień. Pojazdy, które będą wykorzystywane na miejskich liniach komunikacyjnych, wyposażone zgodnie z najwyższymi standardami obsługi pasażerów w ramach komunikacji miejskiej, zapewnią wysoki komfort i bezpieczeństwo podróży, przy jednoczesnej minimalizacji wpływu na środowisko, dzięki wykorzystaniu silników spełniających wymagania najwyższej normy emisji spalin Euro 6. Aktualnie dopracowywane są sprawy organizacyjne, związane m.in. z jakością obsługi pasażera, dystrybucją biletów, organizacją systemu zarządzania i nadzoru, jak również z systemem informacji pasażerskiej. Jest to nowa gałąź działalności dla Spółki i ogromne wyzwanie, ale jednocześnie ważny element zrównoważonego rozwoju Miasta Zakopane – podkreśla Prezes Spółki TESKO Monika Jaźwiec.


Pierwszą planowaną linią kumulacyjną jest linia nr 14 (okrężna) z następującym przebiegiem: Rejon Dworców st. 8, Aleje 3-go Maja Dolne, Kasprowicza, Spyrkówka I Spyrkówka II, Harenda, Harenda Szkoła, Ustup Lewiatan, Ustup, Olcza Wojdyły, Olcza Stachonie, Olcza Kościół, Olcza Mrowce, Olcza Huty, Oberconiówka, Pardałówka 2, Pardałówka 1, Imperial, Rondo Jana Pawła II, Parcele Urzędnicze, Watra, Równia Krupowa, Aleje 3-go Maja Górne, Rejon Dworców st. 8. Autobusy kursować będą co godzinę. Planuje się, że średni roczny przebieg linii wyniesie około 87 tys. km. Termin uruchomienia obsługi pierwszej linii to miesiąc kwiecień.  


Kolejna linia prowadzić będzie trasą Cyrhla – Krzeptówki, z następującym przebiegiem: Cyrhla, Chłabówka Górna, Jaszczurówka, Jaszczurówka-Bory, Bystre, Rondo Jana Pawła II, Parcele Urzędnicze, Watra, Aleje 3-go Maja Górne, Rejon Dworców st. 7, Równia Krupowa, Aleje 3-go Maja Dolne, Targowica-pod Gubałówką, Targowica-Stary Kościółek, Za Strugiem, Skibówki I, Skibówki II, Krzeptówki. Linia zostanie uruchomiona we wrześniu tego roku.


Proponowana taryfa opłat za przejazd zawierać będzie zniżki ustawowe (100% i 50%) oraz zniżki gminne, w tym w wysokości 100 %  dla mieszkańców Miasta Zakopane, którzy ukończyli 65 lat życia na podstawie dowodu osobistego oraz dla posiadaczy ważnych dowodów rejestracyjnych pojazdów osobowych wraz z opłaconym ubezpieczeniem OC.                

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: