Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 27 marca 2013, 9:47:22
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Wiadomości » UNESCO mówi nie dla obwodnicy Oświęcimia!

UNESCO mówi nie dla obwodnicy Oświęcimia!

Niekończąca się historia. Takimi słowami można określić problemy związane z budową drogi ekspresowej S1 w okolicy Oświęcimia od strony Śląska oraz drogowego łącznika między S1, a miastem. Tym razem nie mówi UNESCO, według którego projektowany łącznik, a zarazem przedłużenie obwodnicy zlokalizowane jest za blisko obozu zagłady Auschwitz. 

Negatywna opinia dotycząca przebiegu drogi łączącej Oświęcim z trasą S1 została wydana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Polski Komitet do spraw UNESCO. Mozolnie opracowana trasa po licznych konsultacjach i protestach społecznych napotkała kolejnego przeciwnika. Zaskakującego, gdyż do tej pory ani Narodowy Instytut Dziedzictwa, ani Polski Komitet do spraw UNESCO nie mieli nic przeciwko inwestycji.

Jaka jest odpowiedź miasta? Póki co radni podjęli rezolucję krytykującą decyzje instytucji, swoje niezadowolenie wyraził też prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Najgorsze w całej sprawie jest to, że przedłużenie obwodnicy to i tak jeden z mniejszych problemów związanych z budową trasy S1, której budowa przypomina problemy "zakopianki" na Podhalu. Spróbujmy wyjaśnić o co chodzi. Trasa S1 ma łączyć śląskie lotnisko w Pyrzowicach z granicą polsko -czeską w Cieszynie i w dużej mierze jest już gotowa. Brakuje ok. 40 km odcinka między Mysłowicami, a Bielsko - Białą. Owe 40 km przebiagać ma częsciowo przez Małopolskę, by zapewnić połączenie z szybką siecią dróg miastu Oświęcim, największemu w okolicy. Niestety ogromne protesty mieszkańców okolicznych miasteczek, kilka wariantów trasy, problemy z bliskoscią obozu Auschwitz i chronione ptaki sprawiają, że budowa drogi wciąż nie jest możliwa. Poziom napięć jest już tak duży, że ślązacy zaczęli rozważać ominięcie Oświęcimia i Małopolski szerokim łukiem. 

Co wyniknie z kolejnych problemów tym razem z łącznikiem nieistniejącej trasy S1 z Oświęcimiem? Na razie nie wiadomo, ale niemoc władz w rozwiązywaniu problemów wokół budowy dróg w regionie kole w oczy i nie daje podstaw do wiary, że drogi szybko powstaną.

 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: