Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: środa, 02 października 2013, 10:02:28
Autor: admin
Home » Menu Główne » Co zwiedzać? » Tradycje » Tradycja Zakopanego

Tradycja Zakopanego

Tradycja i kultura Zakopanego widoczne są niemal w każdym zakątku tego regionu, tak w miasteczku jak i na pobliskich terenach. Liczne hotele, pensjonaty, restauracje i domy prywatne, oddają tą specyficzną tatrzańską atmosferę, której już przed wiekami poszukiwali tu tak podróżnicy, jak i wielcy artyści.

Przez lata w Zakopanem niewiele się zmieniło. Mimo postępu cywilizacyjnego, nadal dominuje tu styl, który doskonale łączy się ze specyfiką tatrzańskiego krajobrazu. Zarówno hotele, jak i kwatery prywatne Zakopane zawsze buduje zgodnie z dominującą tu od wieków architekturą, aby podkreślić bliskość człowieka i przyrody.

Górska architektura Zakopanego

Na specyfikę budynków stawianych w Zakopanym wpływa wiele istotnych czynników. Najważniejszym wydawałoby się jest położenie geograficzne powodujące określone warunki pogodowe. To z kolei ukształtowało pewną kulturę regionu, którą między innymi wyróżnia architektura.

Zakopiańską architekturę cechują przede wszystkim skośne dachy kryte gontem, które są koniecznością w obliczu śnieżnych zim i związanych z tym częstych zasp. Odpowiednie nachylenie powierzchni dachu umożliwia regularne osuwanie się śniegu, przez co nie zalega on na budynkach i nie zagraża ludziom. Elewację budynków stanowi głównie drewno osadzone na kamiennych fundamentach, co idealnie komponuje się z tatrzańską przyrodą. Budynki z zewnętrz są mocno zdobione drewnianymi ornamentami i rytami, sprawiając, że elewacja nigdy nie jest jednolita. Zdobienia obejmują framugi okien i drzwi, a także balkoniki i tarasy, które są nieodłączną częścią góralskich domów.


Jednak zakopiański styl widoczny jest nie tylko na zewnątrz budynków, ale też we wnętrzach - w wyposażeniu, sprzętach codziennego użytku i drobnych elementach dekoracyjnych nawiązujących do ludowości. Wszystkie restauracje, hotele i noclegi Zakopane posiada mocno związane z tą tradycją, co dodatkowo podkreślają stroje osób obsługujących gości i przygrywające w miejscowych lokalach góralskie kapele.

Artystyczna wymowa Muzeów i Teatru

Już na przełomie XIX i XX wieku Zakopane stało się azylem dla podróżników i artystów poszukujących kontaktu z dziką przyrodą. Tendencja ta utrzymała się również w latach późniejszych, czego dziś kontynuatorami są licznie przybywający tam turyści. Historię i kulturę minionych czasów oddają takie miejsca jak Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego - będące jednym z najstarszych muzeów regionalnych, a także Muzeum Stylu Zakopiańskiego Willa Koliba - którego budynek był pomysłem samego Stanisława Witkiewicza. Etnograficzny charakter tych miejsc pozwala zapoznać się z bogatą historią, a także ciekawą i jakże oryginalną kulturą tatrzańską. Nie można pominąć również Teatru Witkacego, w którym artyści nadal dbają o zachowanie atmosfery sprzed wieku.

Oferowane turystom pokoje z wyżywieniem Zakopane przygotowuje zawsze zgodnie z kultywowaną w tym miejscu tradycją, nawet jeśli w hotelach i pensjonatach są elementy właściwe kulturze czasów współczesnych. Wystrój, wyposażenie i posiłki w pełni oddają to, co zachwyca już od wielu lat. Umiejętność doskonałego łączenia przeszłości i teraźniejszości, to wyróżnić tego tatrzańskiego regionu turystycznego.

[tekst nadesłany do redkacji]

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie!Zobacz również:

    Przepraszamy, nie znaleziono dokumentów spełniających te kryteria.