Forum
Zobacz co słychać na naszym forum>>>

Najnowsze tematy:

Dodaj zdjęcie
Dodaj zdjęcia z Małopolski >>>
Google+
Ładuję...
Data dodania lub aktualizacji: wtorek, 02 września 2014, 19:30:58
Autor: admin
Home » Menu Główne » Dzieje się » Kultura » Teatr prapremier polskich

Teatr prapremier polskich

Prapremiery, festiwale, koncerty i wystawy, to tylko niektóre atrakcje czekające na widzów w nowym sezonie teatralnym Solskiego. A wszystko to pod hasłem jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce. 

Sezon teatralny otworzy 18. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia. To wielkie wydarzenie kulturalne rozpocznie się 19 września tarnowską prapremierą „Reprodukcja” Marcina Cecko w reżyserii Jakuba Porcari, dyrektora artystycznego tarnowskiej sceny. Wraz z nadchodzącymi Mikołajkami, 6 grudnia, odbędzie się kolejna prapremiera „Mój pierwszy teatr”. Tym razem będzie to propozycja skierowana do najmłodszych miłośników teatru, dzieci od 3 do 6 lat. Spektakl performatywny, oparty na baśni Władysława Reymonta „Bunt” i realizowany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. Stary rok pożegnamy prapremierą „622 upadki Bunga, czyli demoniczna kobieta” na podstawie powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Macieja Gorczyńskiego - studenta Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie. Zaś pod koniec marca zobaczymy „Kajzar. Odyseja 1982” w reżyserii Macieja Podstawnego. Spektakl oparty na dramatach Helmuta Kajzara noszących osobiste piętno, zawiera wątki autobiograficzne autora. Natomiast w kwietniowym repertuarze pojawi się coś z klasyki - „Grażyna” Adama Mickiewicza, którą wyreżyseruje Radosław Rychcik. Sezon zakończy się kolejnym festiwalem, tym razem Małą Talią. Specjalnie przygotowane na tą okazję „Przygody Pędrka Wyrzutka”, wyreżyserowane Gabriela Gietzky’ego będą okazją do miłego spędzenia czasu dla całych rodzin.

Rafał Balawejder - dyrektor naczelny Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, Jakub Porcari - dyrektor artystyczny Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie / Foto-Artur Gawle

 - Rok 2014 jest rokiem jubileuszowym dla tarnowskiego teatru ze względu na jego 60-lecie istnienia, a z kolei rok 2015 to rocznica 250-lecia istnienia teatru publicznego w Polsce. Z tego względu wszystkie teatry świętują to wydarzenie. Pierwszy sezon mojej pracy będzie stanowił swoisty przegląd po polskiej literaturze, oczywiście w różnych estetykach i z różnych epok -- podsumowuje Jakub Porcari dyrektor artystyczny tarnowskiej sceny. 

Zachęcamy do śledzenia repertuaru miejskiej sceny - m.in. na www.teatr.tarnow.pl, w którym każdy znajdzie propozycję dla siebie i swoich bliskich. Oprócz spektakli, koncertów, wystaw i spotkań czeka nas wiele niespodzianek. 

Udostepnij na Facebooku
comments powered by Disqus
     

Nie przegap nowości na stronie! 

 Zobacz jeszcze na: